Estadio Ester Roa

Pojemność30 421
KrajChile
MiastoConcepción
KlubyCD Universidad de Concepción, CD Concepción, CD Arturo Fernández Vial
Inauguracja 16.09.1962
Czas budowy 1959-1962
Renowacje 2004, 11.2012-06.2015
Projekt Mario Recordón (1962)

Reklama

Opis: Estadio Municipal de Concepción

Gdy go planowano w drugiej połowie lat 50., miał być jednym z największych stadionów w kraju. Z pojemnością 35 tys. widzów na dwupoziomowych trybunach Estadio Collao (nazwa pochodziła od lokalizacji) był rzeczywiście najbardziej imponującym chilijskim stadionem poza Santiago.

Budowa zakończyła się w 1962, gdy Chile organizowało Mistrzostwa Świata. Niestety, mimo wielkich ambicji, Concepción ostatecznie nie znalazło się na liście miast-gospodarzy. Ze stadionu korzystało za to wiele klubów, przede wszystkim Universidad, CD Concepción i Fernández Vial.

Niestety, wielki rozmiar stał się z czasem problemem stadionu, który był drogi w utrzymaniu. Na domiar złego, Concepción ma problem nieznany w wielu innych miejscach Chile – częste opady deszczu. Drewniane ławki bez zadaszenia szybko się niszczyły, a widzowie przy niepogodzie nie mogli usiedzieć na trybunach.

Dlatego w listopadzie 2012 ruszyła gruntowna modernizacja, w ramach której górne trybuny (dotąd tylko wzdłuż boiska) połączono nowymi sektorami na łukach. Powstał długo wyczekiwany dach dla widzów, a przeprofilowane nieznacznie trybuny pomieściły niewiele mniej niż stadion mógł gościć wcześniej – 30 tys. widzów. Modernizacja umożliwiła stadionowi odegranie jednej z głównych ról podczas Copa America 2015.

Reklama

Zdjęcia z turnieju

Zdjęcia stadionu poza turniejem