Bangalore Football Stadium

Pojemność8 400
Kraj Indie
MiastoBangalore
KlubyHindustan Aeronautics Limited SC
Inauguracja 1970
Czas budowy 1967-1971
Renowacje 2009-2011
Adres Ashok Nagar, Xavier Layout, Bengaluru, Karnataka 560025, India

Reklama

Bangalore Football Stadium – opis stadionu

Planowany w latach 60. stadion piłkarski na wschodzie Bangalore miał być jednym z najbardziej imponujących na świecie. Na trzech poziomach widowni miało się zmieścić 90 tysięcy osób, ale… nigdy do tego nie doszło.

Główna trybuna na zachodzie jako jedyna powstała w założonym kształcie, z układem trójpoziomowym. Rosnące opóźnienia, lawinowy wzrost kosztów, plądrowanie placu budowy przez złodziei – to wszystko wpłynęło na redukcję rozmiaru. By sfinansować budowę trzeba było sprzedawać działki wokół stadionu. Na północnym i południowym krańcu powstały dwa kompleksy komercyjne, a dzięki nim udało się postawić północną trybunę.

Powstawała więc jedna wysoka trybuna na zachodzie i dwie znacznie mniejsze o jednym poziomie (wschód) i dwóch (północ). Południowa strona została niezabudowana, przez co powstał tam slums usunięty dopiero pod koniec XX wieku. Z kolei na początku XXI wieku trzeba było usunąć trzeci poziom głównej trybuny, ponieważ groził zawaleniem.

Stadion udało się domknąć dopiero w 2011, gdy powstał południowy budynek z akademią piłkarską FIFA i niewielkim sektorem dla widzów. Budowa zakończyła się więc symbolicznie po 44 latach. W samą porę, by… zburzyć stadion. Takie plany pojawiały się po 2012 roku, dotąd nie zrealizowane.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2015