Banten International Stadium

Pojemność30 038
Kraj Indonezja
MiastoKemanisan
Kluby-
Oświetlenie 1500 lux
Inauguracja 09.05.2022
Czas budowy 07.2020 – 05.2022
Koszt 874 mld IDR (60 mln $)
Wykonawca PT PP (Persero) Tbk

Reklama

Banten International Stadium – opis stadionu

Kiedy powstał Banten International Stadium?

Budowa nowego stadionu, mającego służyć całej prowincji Banten w zachodniej części Jawy, rozpoczęła się w lipcu 2020. Głównym wykonawcą zostało przedsiębiorstwo PT PP (Persero) Tbk, a wartość kontraktu wyniosła 874 mld rupii. Budowa finansowana była ze środków prowincji Banten. Obiekt miał być gotowy do końca 2021, ale pandemia COVID-19 i wynikające z niej problemy finansowe opóźniły prace.

Uroczyste otwarcie nowego stadionu miało miejsce 9 maja 2022. Inauguracji, przy licznie zgromadzonej publiczności, dokonał gubernator prowincji Banten, Wahidin Halim. W dniu otwarcia przygotowano szereg wydarzeń, m.in. wspólną modlitwę, przejazd rowerowy z Serang na stadion, rozmaite konkursy i pokazy artystyczne, a także mecz piłkarski Selebritis FC – Banten All Star.

Czym charakteryzuje się Banten International Stadium?

Stadion powstał na obszarze słabo zurbanizowanym, ponad 10 km na południe od stolicy prowincji Banten, miasta Serang, w pobliżu wsi Kemanisan. Obiekt posiada układ piłkarsko-lekkoatletyczny. Bieżnię ze wszystkich stron otaczają żelbetowe trybuny, które podzielono na dwa piętra, a pierwszy rząd znajduje się powyżej poziomu płyty boiska. Widownię wyposażono w plastikowe krzesełka z oparciami, tworzące mozaikę złożoną z czterech kolorów: czerwonego, szarego, żółtego i zielonego. Pojemność stadionu wynosi 30 038 widzów.

Trybuna główna, z miejscami dla VIP-ów czy dla prasy, a także szerokim zapleczem, znajduje się po stronie zachodniej. Okolice narożników pozbawione są miejsc dla widzów, znajdują się tam natomiast wjazdy na stadion. Koronę trybun obiega dwurzędowa, żelbetowa kolumnada, na której opiera się kratownicowa konstrukcja dachu przykrywającego całą widownię. Pod dachem umieszczono 172 reflektory dające światło o natężeniu 1500 luksów. Na stadionie zamontowano także telebim. Boisko wyposażone jest w drenaż, a rosnąca na nim trawa jest gatunku Zoysia matrella. Odpowiedzialna za instalację murawy, jak również bieżni lekkoatletycznej oraz krzesełek na trybunach, była firma PT. Datra Internusa.

Wygląd zewnętrzny stadionu został wzbogacony o motywy nawiązujące do lokalnej kultury i tradycji. Fasadę trybun urozmaicono elementami mającymi imitować fragmenty bambusowych łodyg. Cztery narożne wjazdy na stadion udekorowano z zewnątrz ornamentami nawiązującymi do lokalnego stylu sztuki batikowej i kultury ludu Baduy.

Stadion powstał jako obiekt mający służyć całej prowincji Banten. Przed otwarciem pojawiły się doniesienia, że zainteresowane rozgrywaniem na nim swoich spotkań są kluby RANS Cilegon FC, Dewa United i Bhayangkara FC. Stadion przystosowany jest także do rozgrywek międzynarodowych, co podkreśla zresztą jego nazwa (wybrana spośród ośmiu propozycji, na podobieństwo nazwy wybudowanego w analogicznym okresie Jakarta International Stadium).

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2023