OmaSp Stadion

Pojemność5 817
Kraj Finlandia
MiastoSeinäjoki
KlubySeinäjoen Jalkapallokerho
Inauguracja 18.06.2016
Czas budowy 06.2015 – 05.2016
Koszt 13,7 mln €
Projekt Arkkitehtitoimisto Jääskeläinen
Wykonawca Conline Oy
Adres Alaseinäjoenkatu 15, 60220 Seinäjoki

Reklama

OmaSp Stadion – opis stadionu

Kiedy powstał nowy piłkarski stadion w Seinäjoki?

Budowa nowego stadionu w Seinäjoki rozpoczęła się w czerwcu 2015. Obiekt powstał w miejscu wykarczowanego uprzednio fragmentu lasu. Projekt areny wykonała pracownia Arkkitehtitoimisto Jääskeläinen. Koszt budowy stadionu wyniósł 13,7 mln euro, z czego 2,2 mln pochodziło z funduszy publicznych (miasto sfinansowało budowę boiska oraz masztów oświetleniowych), a resztę wydał klub.

W trakcie budowy, w sezonie 2015, piłkarze klubu Seinäjoen Jalkapallokerho (w skrócie SJK) osiągnęli historyczny sukces, zdobywając mistrzostwo Finlandii. W lutym 2016 ogłoszono, że sponsorem tytularnym stadionu będzie kasa oszczędnościowa Oma Säästöpankki (OmaSp). Otwarcie nowego obiektu miało miejsce 18 czerwca 2016, a na inaugurację SJK przegrał w meczu ligowym z HJK Helsinki 2:3. Główne uroczystości związane z oddaniem areny do użytku przeprowadzono nieco później, 3 września 2016.

Jakie wydarzenia gości OmaSp Stadion?

Głównym gospodarzem stadionu są piłkarze klubu SJK, którzy przed otwarciem nowego obiektu występowali na Seinäjoen keskuskenttä. Na stadionie występuje także rezerwowy zespół tego klubu (SJK Akatemia), złożony głównie z młodych zawodników. 23 września 2017 na obiekcie rozegrany został finał Pucharu Finlandii (SJK – HJK 0:1).

W lipcu 2018 stadion był jedną z aren piłkarskich mistrzostw Europy do lat 19 (obok Hietalahden jalkapallostadion w Vaasa), goszcząc m.in. finał tego turnieju. Na stadionie odbywają się także inne imprezy, np. koncerty.

Jak wygląda OmaSp Stadion?

Stadion posiada prostokątny, piłkarski układ. Jednopoziomowe, w pełni zadaszone trybuny otaczają pole gry ze wszystkich stron. Boisko posiada sztuczną murawę oraz system podgrzewania. Widownię wyposażono w plastikowe, składane krzesełka, głównie w barwie żółtej. Trybuna główna, nieco wyższa od pozostałych, znajduje się po stronie północnej. Pojemność stadionu wynosi 5817 widzów i ok. 10 000 w przypadku organizacji koncertów. 500 miejsc VIP na trybunie głównej jest ogrzewanych.

Trybunę główną wyposażono w zaplecze z szatniami, biurami, pomieszczeniami technicznymi, a także restauracjami i salą konferencyjną. Za oświetlenie obiektu odpowiadają cztery maszty oświetleniowe, stojące za narożnikami. W jednym z narożników zamiast trybun znajduje się wjazd na stadion oraz elektroniczna tablica wyników.

Reklama

Zdjęcia