Stadion ŁKS-u Łódź

autor: Grzegorz Kaliciak

Stadion ŁKS-u Łódź jest dużym obiektem, ale niestety lata świetności ma za sobą. Nic nowego w polskiej, stadionowej rzeczywistości. Łącznie więcej jest miejsc stojących, znajdują się one na dużych, betonowych łukach. Obiekt jest co prawda oświetlony, ale to i tak za mało w stosunku do innych braków.

Budowa stadionu zaczęła się w 1924 roku na terenach, które dwa lata wcześniej klub otrzymał od miasta. Był to plac przy Alei Unii 2. W 1935 ukończono budowę trybuny krytej, która mogła pomieścić 1800 widzów. Podczas drugiej wojny światowej stadion został zniszczony, w 1946 wybudowano nową trybunę na 3000 miejsc.

W 1951 roku obiekt został rozbudowany, zwiększyła się jego pojemność. W 1956 roku rozpoczęto prace przy projekcie budowy nowej, żelbetonowej trybuny. W 1960 roku na głównym boisku pojawiła się nowa murawa, przeprowadzono także remont na trybunie, wymieniając przęsła i ławki. Zakończono również projekt budowy nowej trybuny z zadaszeniem, zainstalowano oświetlenie. Trzy lata później rozebrano trybunę drewnianą, by 14. kwietnia 1964 roku rozpocząć budowę nowej, która już w 1966 roku mogła pomieścić 3000 widzów, po roku powstała konstrukcja nośna trybuny.

W 1968 roku rozpoczęto budowę fundamentów i słupów pod podobne oświetlenie, które już by zainstalowane na stadionie im. Wojska Polskiego. Rok później przeprowadzono ostatnie prace wykończeniowe na trybunie oraz w jej wnętrzu.

Pod trybuną znajdowała się hala sportowa o wymiarach 106x20 metrów, mogąca pomieścić 1000 widzów. Trybuna żelbetonowa posiadała ponad 10 000 miejsc siedzących. W 1970 roku dobiegła końca instalacja oświetlenia. Jupitery firmy Philips miały moc 320 lux. Pierwszy mecz (ŁKS - Motor Lublin) przy sztucznym oświetleniu odbył się 6 kwietnia 1970 roku. Cztery lata później stadion był już nagłośniony, wybudowano kabiny prasowe, następnie w 1977 roku zwiększono moc oświetlenia do 1200 lux. W 1979 roku pojawiła się tablica świetlna. W 1983 roku główne boisko ogrodzono kratami. W 1994 roku na „Galerze” zainstalowano plastikowe siedziska mogące pomieścić 2640 osób. Trzy lata temu wybudowano kabiny dla VIP-ów, przez ostatnie dwa lata wyremontowano łuki.

Stadion ŁKS mieści maksymalnie około 25 000 widzów, ale mniej niż 10 000 to miejsca siedzące. Trybuna główna, pod którą znajduje się hala, posiada 7300 miejsc siedzących, są to ławki oraz plastikowe krzesełka. Na dole tej trybuny mieszczą się kabiny dla VIP-ów. Przeciwległa trybuna to tzw. Galera, zasiadają tam najwierniejsi fajni ŁKS. Dużą pojemność mają łuki, łącznie mogą pomieścić ponad 15 000 widzów, ale są to jedynie miejsca stojące. Betonowe stopnie na tych trybunach są przygotowane pod montaż plastikowych siedzisk. Na łuku naprzeciwko trybuny pod zegarem zasiadają fani drużyn przyjezdnych. Boisko ma rozmiary 105 na 68 metrów.

Stadion ŁKS jest duży i przestarzały. Na szczęście jest on zadbany i przygotowany na zmiany. Na łukach można w każdej chwili zamontować krzesełka, jest także projekt rozbudowy stadionu, który zakłada zadaszenie obiektu w 3. Na papierze wszystko ładnie wygląda, ale na jakiekolwiek zmiany są potrzebne pieniądze. Obecnie stadion prezentuje się mizernie. Chociaż jest to ciekawa konstrukcja, to jednak razi brak większych inwestycji mających na celu ulepszenie stadionu. Może w przyszłości będzie lepiej. Na razie ŁKS jest w drugiej lidze i nie zanosi się, aby w przyszłym sezonie to się zmieniło, więc pewnie stadion też zostanie nie tknięty...