Philips Stadion

autor: Paweł Boruta (Burner)

Stadion powstał w 1913 roku, a jego ostatnia przebudowa (której przybliżony koszt wyniósł około 140 milionów guldenów) miała miejsce w 1988 roku. Jest to obecnie jeden z najbardziej rozwiniętych technologicznie stadionów świata. Duży wpływa na to ma fakt, że "wystrojem" stadionu zajmuje się tytularny sponsor, czyli koncern Philipsa.

Stadion znajduje się tuż obok centrum miasta, dzięki czemu z łatwością można dostać się w jego pobliże dowolnym środkiem transportu. Zresztą sam spacer z centrum na stadion nie zajmuje zbyt dużo czasu. Dużo spotkań finansowych (niekoniecznie związanych z PSV) odbywa się właśnie podczas meczów piłkarskich w specjalnie wyposażonych miejscach biznesowych i lożach dla sponsorów. Poza sezonem życie na stadionie nie zamiera. Z ośrodka sportowego przeistacza się wtedy już całkiem w miejsce biznesowych spotkań, które odbywają się w bardzo rozbudowanym zapleczu (m.in. dwie ekskluzywne restauracje).

Stadion też wyróżnia się bez wątpienia faktem posiadania pierwszej krytej trybuny na świecie zbudowanej wyłącznie z betonu. Uwagę należy zwrócić też na cztery telebimy (oparte na technologii Philipsa), które emitują powtórki najciekawszych akcji meczu oraz podgrzewane trybuny.

Na stadionie tym swoje mecze rozgrywa drużyna PSV Eindhoven, która corocznie kończy sezon w pierwszej trójce. Dzięki temu występuje regularnie w meczach europejskich pucharów, a na jej boiskach grają największe kluby z najjaśniejszymi gwiazdami światowego futbolu.

Podczas rozegranych w 2000 roku Mistrzostw Europy stadion ten był świadkiem takich wielkich meczów jak potyczki Portugalii z Anglią, Szwecji z Turcją, Włochów ze Szwecją.