Néo Karaiskáki - Z ery nowożytnej do współczesności

autor: Kodex

Néo Karaiskáki - jeden z najstarszych obiektów w Grecji. Usytuowany jest blisko Pireusu, w części Faliro w Atenach. Jest to siedziba futbolowej sekcji sportowego klubu Olympiacos, który jest obecnie najlepszym klubem w Grecji. To drugi pod względem wielkości stadion ateński, zaraz po Olympiako Stadio Spyros Louis.

Historia

Historia tego wspaniałego obiektu sięga roku 1895, w którym nastąpiło jego otwarcie. Stadion ten na początku był wykorzystywany jako arena kolarska, na której - podczas Olimpiady w 1896 roku - Paul Masson zdobył 3 złote medale. Velodrome musiał długo czekać na następną renowację. Dopiero w roku 1960 został odnowiony i doprowadzony do formy, w której stoi po dziś dzień. 4 lata później został nazwany imieniem Georgio Karaiskákisa, który był bohaterem greckiej rewolucji z 1821 roku, zakończonej uzyskaniem przez kraj niepodległości. Rok później, po nadaniu stadionowi nowej nazwy, a dokładniej 7 kwietnia, padł rekord frekwencji, który wynosi 42 415. A było to w meczu Olympiacos Pireus kontra AEK Ateny. Wyniku tego już nigdy nie poprawiono... To tu także, na Karaiskakis, odbył się finał Pucharu Zdobywców Pucharów. 19 maja 1971 roku naprzeciw siebie stanęły zespoły Chelsea Londyn i Realu Madryt. W pierwszym meczu tych ekip padł wynik 1:1, a gola dla Realu - w doliczonym czasie gry - strzelił Zoco. Jednak dwa dni później Chelsea dowiodła, że to jej należy się Puchar i wygrała 2:1.

Współczesność

W roku 1997, kiedy MKOl ogłosił, że gospodarzem letnich Igrzysk Olimpijskich będą Ateny, cała Grecja oszalała ze szczęścia. Po dokonaniu wyboru rozpoczęto przygotowania aren sportowych. Na pierwszy ogień poszły oczywiście stadiony, w tym Karaiskáki. Ostatnia renowacja miała miejsce w roku 2003. Została przeprowadzona w rekordowym tempie 14 miesięcy, kończąc akurat na czas olimpijskich zmagań. Od 2004 roku stadion zmienił swoją nazwę na Néo Karaiskáki. Obecnie obiekt może pomieścić 33 334 tysięcy widzów. W trakcie Olimpiady w 2004 roku, na stadionie Karaiskáki odbyło się 11 meczów (eliminacje, ćwierćfinały i półfinały) piłkarskiego turnieju reprezentacji U-23. Po ostatniej transakcji zakończonej w 1998, Olympiacos używa stadionu po raz kolejny, po wypożyczeniu na lata 2003-2052, jako prawdziwy dom klubu. Średnia sprzedaż biletów jest wyższa niż u jakiegokolwiek klubu w poprzednich dekadach Dywizji A i nie spodziewa sie jej spadku w najbliższej przyszłości. Sprzedaż biletów na mecze narodowej reprezentacji również imponująco wzrosła, a główną zasługę ma w tym sukces greckiej drużyny na Euro 2004.

Filmowy Teatr

W czerwcu 2005 roku, Néo Karaiskáki stał się filmowym teatrem z kinowym ekranem, który ma 20 m szerokości i 10 m wysokości, umieszczonym na stadionie, a oglądanym pomiędzy 9-tą i 11-tą oraz później, każdego weekendu. Wyświetlono tu m. in. film Christophera Nolana - "Batman Begins" i inne. W sobotę 13 sierpnia 2005 kina używano po raz ostatni, przed jego permanentnym zamknięciem.

Olympiacos Pireus - klub z bogatą historią

Pisząc o stadionie warto przyjrzeć się klubowi, który na co dzień rozgrywa tu swoje mecze. Olympiacos Pireus został założony w 1925 roku. Barwy klubowe to biało-czerwone. W tym czasie zawodnicy z Pireusu aż 34 razy sięgnęli po mistrzostwo Grecji, zdobyli 21 krajowych pucharów, 3 Superpuchary oraz jeden Puchar Bałkański w 1963 roku. Piłkarze z Néo Karaiskáki mają przydomek "Thrilos". Największym odwiecznym rywalem Olympiacosu jest Panathinaikos Ateny. W drużynie tej grało i gra wielu znanych piłkarzy, m.in. Rivalado, Antonios Nikopolidis, Predrag Djordjević czy Polak - Michał Żewłakow.