Ranking stadionów według UEFA

autor: Michał Karaś

Poniższy tekst jest tłumaczeniem oficjalnego dokumentu UEFA.

Poniższe wymagania przestały obowiązywać 01.06.2007. UEFA zrezygnowała z systemu 4 i 5 gwiazdek. Od 01.06.2007 obowiązywał nowy system kategorii 1,2,3, i Elite. Obecnie wprowadzono kolejny podział, na stadiony kategorii 1, 2, 3 i 4. Stadiony organizujące finały Ligi Mistrzów i Pucharu UEFA muszą spełnić także dodatkowe kryteria.

Europejska Federacja Piłkarska od lat ustala standardy na stadionach Starego Kontynentu. Zgodnie z jej zaleceniami niedawno w Polsce wprowadzono podział na trzy kategorie. Wprowadzająca je Ekstraklasa S.A. nawet zaostrzyła niektóre wymagania UEFA wobec polskich stadionów. Tym wymogom poświęcimy osobny dokument, a ten zarezerwowany jest dla najlepszych zdaniem UEFA stadionów w Europie. To właśnie dla nich Federacja zarezerwowała oceny 4 i 5 gwiazdek. Na tę chwilę lista aren, które otrzymały tego typu wyróżnienia liczy 37 obiektów. Znajdziecie je na końcu tego tekstu. Poniżej zaś znajduje się przekazana nam przez UEFA skrótowa lista 20 wymagań wobec stadionów aspirujących do uzyskania 4 lub 5 gwiazdek. A jest o co walczyć, ponieważ na obiektach czterogwiazdkowych może być rozgrywany finał Pucharu UEFA, a na pięciogwiazdkowych- Pucharu UEFA i Ligi Mistrzów.

Wymogi dla stadionów cztero- i pięciogwiazdkowych.

  1. Pojemność minimalna 30 000 dla 4 gwiazdek i 50 000 dla pięciu.
  2. Każde miejsce to indywidualne siedzisko z oparciem (nie są brane po uwagę ławki).
  3. Wymiary boiska 105x68m.
  4. Minimalne odległości między boiskiem a trybunami: 6m wzdłuż boiska i 7,5m za bramkami.
  5. Żadnych ogrodzeń wokół boiska (dopuszczalne są tzw. fosy).
  6. Najwyższej klasy szatnie dla zespołów i sędziów (jednakowy wystrój dla obu zespołów, przestrzenne i jasne). Obie powinny mieć minimum ok. 100m2.
  7. Bezpośrednie, oddzielone i chronione drogi dojścia dla piłkarzy i sędziów: z parkingu (od wejścia na stadion) do szatni i z szatni na boisko.
  8. Odpowiednie i dobrze wyposażone pomieszczenie dla kontroli antydopingowej.
  9. Analogicznie dla delegata UEFA.
  10. Oświetlenie minimum 1 400 lux do głównej kamery i minimum 1 000 lux w pozostałych miejscach stadionu. Do tego awaryjny system oświetlenia możliwy do uruchomienia w każdej chwili i zapewniający takie same parametry.
  11. Nowoczesny i wydajny system nagłośnienia umożliwiający przekazywanie informacji zarówno na trybunach, pod nimi, jak i wokół stadionu (cała przestrzeń publiczna, nie dotyczy poszczególnych pomieszczeń dla użytkowników obiektu). Przekaz ma być wyraźny i zrozumiały, słyszlany niezależnie od poziomu hałasu w tłumie. System ma być niezależny od głównego źródła zasilania, ponieważ w razie awarii na stadionie musi działać, by umożliwić komunikację z kibicami.
  12. System stałego nadzoru (tzw. telewizja przemysłowa lub prościej- monitoring) w kolorze, który zasięgiem obejmuje całość przestrzeni publicznej na stadionie i wokół niego. System ma być zdolny do wykonywania wyraźnych zdjęć obserwowanych terenów w dowolnej chwili.
  13. Pomieszczenie kontroli bezpieczeństwa na stadionie z monitorami dla wymienionego wyżej systemu nadzoru, stanowiskiem dla spikera, tablicą wideo z informacjami. Do tego policja, straż pożarna i pogotowie powinny mieć swoje miejsce albo w tym samym pomieszczeniu, albo zaraz obok niego. Pomieszczenie kontroli bezpieczeństwa musi mieć bezpośredni, niczym nie zakłócony widok na wnętrze stadionu.
  14. Zrozumiałe międzynarodowo oznaczenia w przestrzeni publicznej stadionu i wokół niego (łącznie z okolicą).
  15. Minimum dwa sektory, po 50 miejsc w każdym, dla niepełnosprawnych i ich opiekunów. Muszą być to miejsca kryte i wyposażone w odpowiednie punkty sanitarne.
  16. Sanitariaty dla kibiców obojga płci w odpowiedniej liczbie i o odpowiednim standardzie. Toalety bez muszli nie będą akceptowane.
  17. Zapewnienie najwyższej jakości przestrzeni pracy dla mediów, czyli odpowiednio rozmieszczonych miejsc dla kamer, pomieszczeń użytkowych i studia/ów TV. Ilość miejsc pracy dla TV może się różnić zależnie od meczu i stadionu. (Szczegóły można znaleźć w UEFA Guidelines for Media Facilities, do pobrania na stronie UEFA)
  18. Na stadionie muszą być najwyższej jakości pomieszczenia dla VIPów, w tym minimum 200 miejsc w loży VIP. Do tego sala bankietowa (ang: hospitality area) dla 400 osób, możliwość urządzenia takich miejsc dla obu drużyn (2x200 miejsc) i wystarczająca ilość miejsca w bezpośredniej okolicy stadionu, żeby urządzić "Champions Village" (urządzane tylko podczas finału Ligi Mistrzów) o pojemności ok. 4 000 miejsc.

Obowiązkowe wymogi dla finału LM:

  1. Międzynarodowe lotnisko/a zdolne do obsłużenia dodatkowego ruchu nawet 80 czarterów dziennie, lotnisko/a całodobowe.
  2. Odpowiednia pojemność hoteli dla UEFA i jej partnerów, przynajmniej 1 000 miejsc hotelowych o standardzie pięciogwiazdkowym dla finału Ligi Mistrzów i 500 takich miejsc dla finału Pucharu UEFA. Ponadto, dodatkowa adekwatna pojemność hoteli o niższym standardzie jest wymagana.

Stadiony pięciogwiazdkowe:

Stadiony czterogwiazdkowe: