Anglia: Dodatkowe środki bezpieczeństwa na finał Ligi Mistrzów. Czy unikną kompromitacji sprzed lat?

źródło: Stadiony.net; autor: Jakub Ducki

Anglia: Dodatkowe środki bezpieczeństwa na finał Ligi Mistrzów. Czy unikną kompromitacji sprzed lat? Alkohol, narkotyki, brak biletów i bójki to tylko kilka przewinień angielskich kibiców podczas finału Euro 2020. Po tak dużym fiasku organizacyjnym i dokumencie Netfliksa, organizatorzy biją się w piersi, obiecując poprawę. Co zostanie w tym kierunku zrobione i czy będzie w końcu lepiej?

Reklama

5 mln £ na walkę z chuliganami

Angielska federacja piłkarska bierze sprawy w swoje ręce. Organ zarządzający przygotowuje największą operację w historii, która ma zapewnić bezpieczeństwo na Wembley przed sobotnim finałem Ligi Mistrzów pomiędzy Realem Madryt a Borussią Dortmund. Doświadczona poprzednim fiaskiem w najważniejszych meczach, FA przekazuje dodatkowe 5 mln £ na organizację meczu.

Poprzednie dwa finały Ligi Mistrzów, w Paryżu i Stambule, zostały przyćmione przez poważne problemy logistyczne poza stadionami, prowadzące do niebezpiecznych scen. Jest to coś, czego FA chce uniknąć i zmazać zły obraz z Euro 2020.

Wembley Stadium connected by EE© mcmillant75

Co zostanie ulepszone?

Pieniądze zostaną wykorzystane do wzmocnienia infrastruktury bezpieczeństwa stadionu, w tym zwiększenia wytrzymałości wszystkich wejść na stadion za pomocą dodatkowych systemów zamków magnetycznych, aby zapewnić, że nie powtórzy się sytuacja, w której ludzie skutecznie wyrwać je z zawiasów.

Dodatkowe ogrodzenia i bramy zostały dostarczone na Wembley, a obszar pod kultowymi schodami olimpijskimi został znacznie wzmocniony od czasów mistrzostw Europy. Znaczna część funduszy została przeznaczona na ulepszenie bezpieczeństwa poprzez zamontowanie kamer przemysłowych na stadionie i wokół niego. Utworzono drugi pokój kontroli bezpieczeństwa, mogący pomieścić około 18 funkcjonariuszy ochrony, w celu monitorowania wydarzeń poza obwodem stadionu, w tym stacji metra i lokalnych pubów.

W sobotę podczas meczu zostanie rozmieszczonych ponad 2500 stewardów, co jest największą liczbą w historii wydarzeń na Wembley. FA poprawiła również plany działania oraz strategie szkoleniowe i weryfikacyjne dotyczące wyboru odpowiednich stewardów na wydarzenia odbywające się na stadionie.

Wszystkie bilety na weekendowy finał będą dostępne w formie cyfrowej za pośrednictwem oficjalnej aplikacji UEFA. Tutaj również wprowadzono znaczne ulepszenia - kibice będą sprawdzani poprzez okazanie swojego biletu trzykrotnie, zanim uzyskają wstęp na stadion.

Dodatkowo na dzień meczowy w Wembley Way i w okolicznych terenach wokół stadionu zostanie wprowadzona prohibicja - strefy wolne od alkoholu, a psy tropiące będą identyfikować osoby posiadające narkotyki.

Wembley Stadium connected by EE© Hugh Nutt

Dyrektor FA o haniebnej przeszłości

Chcemy, aby to wydarzenie było jak najbardziej udane, nie tylko dla kibiców i samego wydarzenia, ale wiemy, że wiele osób będzie również myśleć o finale Euro 2020. Nie mogę powstrzymać się od uczucia niesamowitego smutku, kiedy oglądam film dokumentalny Netflix. To był trudny i rozczarowujący dzień. To nie był sposób, w jaki zasłużyliśmy na zakończenie turnieju. Włożyliśmy w to ogrom pracy. Było to wydarzenie o znaczeniu krajowym i szansa na pokazanie, że Londyn jest fantastyczny w organizowaniu dużych wydarzeń, że Wembley jest domem dla wielkich meczów piłkarskich i bardzo dobrze radzimy sobie z takimi wydarzeniami - powiedział Chris Bryant, dyrektor FA ds. turniejów i wydarzeń.

Finał na Wembley podczas Euro 2020 jest przede wszystkim wspominany jako mecz, w którym jednak puchar nie wrócił do domu, ale przede wszystkim przez dużą ilość bandytyzmu. Doszło do 49 zatrzymań, a 19 policjantów zostało rannych w samej okolicy stadionu. W skali całego turnieju incydentów około meczowych było ponad 2300 – więcej niż kiedykolwiek w historii – a zatrzymań 622. Zapraszamy do przeczytania artykułu na ten wstrząsający temat.

Na początku maja Netflix wypuścił dokument Finał: Szturm na Wembley, który przedstawia dzień finału Euro 2020 pomiędzy Anglią a Włochami. Ciekawi, dlaczego Anglicy mogą czuć wstyd?

Wembley Stadium connected by EE© Thorsten Weidinger

Reklama