Częstochowa: Wybrano wykonawcę drugiego etapu rozbudowy stadionu Rakowa

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Częstochowa: Wybrano wykonawcę drugiego etapu rozbudowy stadionu Rakowa Pierwszy przetarg na drugi etap modernizacji stadionu aktualnych mistrzów Polski, ponieważ miasto nie doszło do porozumienia z firmą, która złożyła najkorzystniejszą ofertę. Koniecznym zatem stało się powtórzenie powtórzenia i tym razem chętnych na realizację inwestycji było aż dziesięć podmiotów. Częstochowski magistrat właśnie wyłonił zwycięzcę.

Reklama

Obiekt niegodny mistrzów Polski

Miejski Stadion Piłkarski Raków swoją obecną formę uzyskał w wyniku przebudowy, która zakończyła się na początku 2022 roku. Obiekt otrzymał cztery jednopoziomowe trybuny o konstrukcji modułowej, które nie są ze sobą połączone. Trybuna zachodnia jako jedyna jest zadaszona i może pomieścić 1056 kibiców. Naprzeciwko znajduje się konstrukcja na ok. 3000 krzesełek, a za północną bramką zlokalizowano skromny sektor dla przyjezdnych mogący pomieścić 300 fanów gości. Stadion dopełnia trybuna dla najzagorzalszych kibiców tzw. młyn na 1200 miejsc, zlokalizowana od południa.

Na tym skromnym obiekcie częstochowianie w ostatnim czasie odnieśli historyczne sukcesy, które były bezprecedensowe w ponad 100-letniej historii klubu. Dość powiedzieć, że sezon 2022/23 zakończył się dla Medalików zdobyciem mistrzostwa Polski, a w kolejnym udało im się zakwalifikować do fazy grupowej Ligi Europy. Niestety, domowe mecze w pucharach RKS musiał rozgrywać w pobliskim Sosnowcu, ponieważ obiekt Rakowa nie spełnia wymogów kategorii 4. UEFA, która jest wymagana dla fazy grupowej wszystkich rozgrywek UEFA. Na szczęście aby skorzystać z oferty kasyno Lemon, gdzie znajdziecie najlepsze sloty i automaty do gry online nie trzeba wychodzić z domu.

Miejski Stadion Piłkarski Raków© Foto: Jakub Ziemianin (Rakow.com)

Nadzieja na poprawę stanu infrastruktury stadionu przy ul. Limanowskiego pojawiła się po zapewnieniu sobie przez Raków tytułu mistrzowskiego. Do Częstochowy przyjechał wtedy (były już) premier Mateusz Morawiecki, obiecując rządowe wsparcie dla modernizacji obiektu Medalików. Ówczesny rząd obiecywał wsparcie w wysokości 35 mln zł, które wraz z wkładem własnym miasta pozwoliłoby na podniesienie kategorii stadionu i tym samym umożliwiłoby Rakowowi grę w Europie na Limance.

Jak się okazało obiecane pieniądze nie zostały przez byłe władze zabezpieczone i wygląda na to, że na w najbliższym czasie znacząca rozbudowa stadionu Rakowa nie wchodzi w grę. Tymczasem częstochowski magistrat jest blisko rozstrzygnięcia przetargu na drugi etap modernizacji areny przy Limanowskiego. Do inwestycji też dokłada się Ministerstwo Sportu, ale zakres prac jest znacznie mniej spektakularny niż oczekiwaliby tego kibice Rakowa.

Wyłoniono wykonawcę modernizacji obiektu Medalików

Urząd Miasta pod koniec stycznia ogłosił wyniki powtórzonego przetargu na realizację drugiego etapu rozbudowy stadionu mistrzów Polski. W postępowaniu wpłynęło aż dziesięć ofert, a najkorzystniejszą, wynoszącą 18,149 zł, złożyła firma AMB Budownictwo Krzysztof Prokop z Koziej Wsi. Miasto już od jakiegoś czasu posiada prawomocne pozwolenie na budowę i było przygotowane do podpisania umowy po pierwszym przetargu, w którym zwyciężyła propozycja opiewająca na 16,8 mln zł z zabezpieczonym wkładem własnym miasta w wysokości 7,5 mln zł. Dofinansowanie zewnętrzne na zasadzie refundacji miało pochodzić z poprzedniej edycji programu inwestycji ministerialnych o szczególnym znaczeniu dla sportu.

Miejski Stadion Piłkarski Raków© Foto: Jakub Ziemianin (Rakow.com)

Miasto jak tylko podpisało umowę z Ministerstwem Sportu ogłosiło przetarg wykonawczy. W połowie sierpnia, krótko po otwarciu ofert, firma, która złożyła najkorzystniejszą cenowo ofertę, wycofała się ze złożenia niezbędnych dokumentów. Konieczne było więc zwiększenie środków na zadanie o 750 tys. zł, by można było zdecydować się ofertę kolejnego wykonawcy. Niestety, przedsiębiorstwo zdecydowało się nie podpisywać umowy. W tej sytuacji miasto było zmuszone ogłosić drugi przetarg, w którym to zwyciężyła firma AMB Budownictwo.

Drugi etap modernizacji stadionu dotyczy m.in. budowy nowych boisk treningowych z zapleczem sanitarno-medycznym, rozbudowy dwóch budynków klubowych o część regeneracyjno-rehabilitacyjną, sale treningowe i dydaktyczne wraz z zagospodarowaniem terenu i ciągami komunikacyjnymi. Inwestycja ma zostać zrealizowana w ciągu 16 miesięcy od podpisania umowy, ale nie później niż do 30 czerwca 2025 roku. Oby tym razem udało się osiągnąć porozumienie i wykonawca jak najszybciej przystąpił do pracy.

Reklama