USA: Zielone światło dla remontu monumentalnego stadionu w Lincoln

źródło: Stadiony.net; autor: Maciek Ściłba

USA: Zielone światło dla remontu monumentalnego stadionu w Lincoln Po ponad roku od ogłoszenia wstępnych planów renowacja Memorial Stadium jest bliska realizacji. Projekt modernizacji został zaakceptowany przez Radę Regentów Uniwersytetu Nebraska.

Reklama

Stadion w Nebrasce czeka wielka inwestycja

Bez wątpienia otwarty równo 100 lat temu Memorial Stadium nie mógł sobie wyobrazić lepszego prezentu z okazji tak okazałej rocznicy. Obiekt wykorzystywany na co dzień przez uniwersytecką drużynę futbolu amerykańskiego Nebraska Cornhuskers od swojej inauguracji był odświeżany aż 7 razy. Kolejna modernizacja h będzie miała na celu poprawę komfortu śledzenia wydarzeń z trybun i dostosowania areny do aktualnie panujących standardów.

Inwestycja nie będzie należała do najtańszych. Koszt zmian jakie przejdzie Memorial Stadium to bagatela 450 mln $. Co ciekawe Rada Regentów jednomyślnie uchwaliła projekt, choć przed podjęciem tej decyzji miała wiele wątpliwości. Część jej członków zastanawiała się, czy uniwersytet będzie w stanie zapewnić odpowiednie zabezpieczenie finansowe budowy. Zwracali oni także uwagę, że w planach brakuje wielu ważnych szczegółów, dlatego też ostateczne podjęcie uchwały w tej sprawie zajęło wiele miesięcy.

Memorial Stadium© Dostoevsky06

Memorial Stadium stanie się nowoczesnym obiektem

Prace związane z renowacją mogą zacząć się jeszcze w tym roku. Pierwsze z nich mają dotyczyć dostosowania obiektu do wymogów zapisanych w ustawie o osobach niepełnosprawnych (ADA), a także przygotowaniu gruntów pod nową trybunę południową. Stara trybuna ma zostać rozebrana jeszcze przed rozpoczęciem sezonu ligowego w 2025 roku. Oznacza to, że arena o pojemności 86 047 miejsc tymczasowo będzie mogła pomieścić ponad 23 000 mniej osób. Władze uczelni liczą na to, że utrudnienia potrwają maksymalnie rok. Biorą jednak pod uwagę ewentualność, że roboty mogą się wydłużyć i potrwać także w przez cały 2026 rok.

Nowa trybuna południowa będzie wielopoziomową konstrukcją z bogatym zapleczem komercyjnym. W środku mają także powstać pomieszczenia dedykowane studentom, którzy są najliczniejszą grupą kibiców Cornhuskers. Remont przejdą także sanitariaty. Toalety zostaną przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Najważniejszą zmianę przejdą jednak miejsca siedzące na trybunach. Do tej pory znaczną część zajmują ławki. Mają zostać one zastąpione krzesełkami z oparciem. Władze uczelni szacują, że po modernizacji ilość dostępnych miejsc na Memorial Stadium zmniejszy się od 10 do 12%. Ostateczna pojemność obiektu ma wynieść ok. 75 000 miejsc.

Memorial Stadium© Jimmy

Reklama