Meksyk: Urodziny Estadio Azteca w cieniu protestów - zamieszanie przed MŚ

źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski

Meksyk: Urodziny Estadio Azteca w cieniu protestów - zamieszanie przed MŚ Legendarny meksykański obiekt skończył 57 lat, a przy najbliższej okazji ma zostać ważną częścią Mistrzostw Świata, które zawitałyby na Coloso de Santa Ursula po raz trzeci w historii. Rozpoczęcie renowacji, które były przewidziane przed tą imprezą są jednak wstrzymane, a przyszłość Azteca jest nieznana.

Reklama

Bogata historia Estadio Azteca

Estadio Azteca świętował niedawno 57 lat istnienia, jako że inauguracja miała miejsce 29 maja 1966 roku, w południe, w meczu, w którym zmierzyły się América i Torino. Jego budowa rozpoczęła się w 1962 roku, a projekt został wykonany przez meksykańskich architektów: Pedro Ramíreza Vázqueaz i Rafaela Mijaresa Alcérrecę.

Obiekt był gospodarzem dwóch Mistrzostw Świata w piłce nożnej, a w 2026 roku będzie gościł swój trzeci turniej o Puchar Świata. Arena była świadkiem pamiętnych wydarzeń, takich jak zdobycie pucharu przez Brazylię i Pelé w 1970 roku oraz Argentynę Diego Armando Maradony w 1986 roku. Do imprez sportowych trzeba doliczyć również liczne koncerty, w tym ogromny cykl pięciu występów Michaela Jacksona z 1993 roku, na które przyszło łącznie 550 tys. widzów. Trybuny zapełnił także papież Jan Paweł II podczas pielgrzymki z 1999 roku.

 Estadio Azteca© @verticaldronemx

Protesty przeciwko projektowi przed Mistrzostwami Świata

Popołudniem 29 maja mieszkańcy Tlalpan i Coyoacán protestowali przeciwko mega-projektowi stadionu Azteca, który obejmuje budowę hotelu i centrum handlowego na Mistrzostwa Świata w 2026 roku. Ich zdaniem wspomniany projekt pozostawi ich bez wody i przyczyni się do gentryfikacji - zmiany charakteru części miasta na taką, którą zamieszkuje ludność o wyższym statusie materialnym.

Przed marszem protestujący odczytali oświadczenie, w którym wyrazili sprzeciw wobec projektu finansowanego przez Altavista Sur Inmobiliaria i Futbol del Distrito Federal. Model miasta, który wzywa nas do demonstracji, jest nadal wzmacniany polityką - myśli się o mieście tylko jako o towarze - ostrzegali z pomocą spikera.

Woda tak, megaprojekty nie krzyczeli przez głośnik, na transparentach widniały między innymi hasła Jeśli nie będzie wody dla ludzi, nie będzie pokoju dla rządu i Nie dla projektu Estadio Azteca: wysiedlenie, gentryfikacja, wywłaszczenie, zabranie naszej wody i podniesienie stawek. Po przybyciu na stadion Azteca zamknęli na kilka minut Calzada de Tlalpan, gdzie wyrazili sprzeciw wobec planu rządzących.

 Estadio Azteca© @verticaldronemx

Podwyżki, niepewność i upływający czas

Władze stolicy ogłosiły w sierpniu ubiegłego roku, że ponownie rozważy projekt renowacji, którego celem jest przygotowanie kompleksu handlowo-hotelowego na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2026 roku. Zmodyfikowana propozycja zatwierdzona przez rządzących wskazuje, że przy stadionie rozważana jest budowa czteropiętrowego centrum handlowego i siedmiopiętrowego hotelu, co obejmuje również parking, który dodałby 925 miejsc parkingowych do 6 718 już istniejących.

Jeśli chodzi o sam stadion, wśród usprawnień należy spodziewać się dodania tunelu, dzięki któremu zawodnicy będą mogli dotrzeć bezpośrednio do szatni, a także zmian dotyczących miejsc siedzących. Wiele wspomnianych zmian mogą napotkać jednak utrudnienia, jako że w miarę zbliżania się mundialu w ostatnich miesiącach nieruchomości zlokalizowane w pobliżu stadionu Azteca zanotowały przyspieszony wzrost zysków kapitałowych sięgający nawet 34%. W wyniku planów przebudowy Coloso de Santa Úrsula, co najmniej 25 dzielnic zlokalizowanych w okręgach Coyoacán i Tlalpan odnotowało wzrost cen nieruchomości.

Jak zakończy się spór o stadion w stolicy Meksyku? Oprócz tego obiektu Mistrzostwa Świata zagoszczą na jeszcze 15 arenach - zobaczcie je wszystkie w filmie, który przygotowaliśmy z myślą o zbliżającej się imprezie:

Reklama