Rwanda: Stadion nazwany imieniem Pelégo — Infantino gwiazdą wydarzenia

źródło: fifa.com; autor: Kuba Kowalski

Rwanda: Stadion nazwany imieniem Pelégo — Infantino gwiazdą wydarzenia 15 marca w Rwandzie miała miejsce huczna inauguracja wyremontowanego i nazwanego imieniem Pelégo stadionu. Wydarzenie gościło przewodniczącego FIFA Gianniego Infantino oraz prezydenta Rwandy Paula Kagame. Wzięli oni udział w okolicznościowym turnieju piłki nożnej.

Reklama

Stadion imienia Pelé w Rwandzie — dlaczego?

Pomysł nazwania obiektu piłkarskiego pseudonimem brazylijskiej legendy nie powinien nikogo dziwić. Pelé, a właściwie Edson Arantes do Nascimento, zapisał się złotymi zgłoskami w historii futbolu. Co więcej, wychował się w biednej rodzinie i miał skrajnie trudne warunki do piłkarskiego rozwoju, a mimo to osiągnął szczyt w swojej dyscyplinie. Jego życiorys z pewnością jest sportową inspiracją dla Afryki — rozwijającego się kontynentu o wielkich marzeniach i aspiracjach w domenie piłki nożnej. Doskonale obrazuje to wypowiedź prezydenta Kagame, który stwierdził: Pelé to syn Afryki, który połączył cały świat poprzez sport. Człowiek o skromnych początkach, który wzniósł się do poziomu doskonałości, ale również jest inspiracją dla wielu ludzi o podobnej historii na świecie.

Poza tym nadanie obiektowi imienia piłkarskiej gwiazdy jest swego rodzaju odpowiedzią na słowa Infantino, które padły po śmierci Brazylijczyka. Stwierdził on wówczas: Poprosimy wszystkie kraje na świecie, aby nazwały po jednym ze swoich stadionów imieniem Pelégo. Prezydent Rwandy nawiązał do tej wypowiedzi, wyrażając wdzięczność za taką inicjatywę i przywilej, jaki spotkał ten afrykański kraj. Dotychczas arena była znana jako Kigali Stadium, a od teraz zwie się Kigali Pelé Stadium. Co ciekawe, Rwanda to drugie państwo na świecie, które zdecydowało się na taki krok. Pierwszy obiekt nazwany imieniem Pelé to stadion w Praii w Republice Zielonego Przylądka, znany wcześniej jako Estádio Nacional de Cabo Verde.

Kigali Pelé Stadium - widok na płytę boiska oraz trybuny© IGIHE

Kto wygrał na nowym stadionie?

Wygląda na to, że Rwanda wygrała wszystko. Przede wszystkim kraj otrzymał kolejny nowoczesny obiekt sportowy. A to nie koniec, bo prace renowacyjne trwają również na historycznym Stade Amahoro. Poza tym Rwanda wygrała na boisku. Infantino i Kagame nie tylko przemawiali podczas inauguracji, lecz wraz z innymi uczestnikami wzięli udział w miniturnieju. W bezpośrednim starciu drużyn Paula Kagamy i Gianniego Infantino ekipa prezydenta Rwandy zwyciężyła 3:2.

Delegaci nie wrócili jednak tak szybko z Afryki. Wzięli oni udział w 73. Kongresie FIFA, który miał miejsce na hali BK Arena w największym mieście Rwandy, Kigali. Wydarzenie to stanowi główny powód wizyty przedstawicieli FIFA w kraju, a inauguracja stadionu nie bez przyczyny odbyła się tuż przed nim. Co ważne, podczas Kongresu zostaną przeprowadzone wybory FIFA. Wiele wskazuje na to, że Infantino utrzyma swoją pozycję z powodu braku konkurencji. Jeśli tak się stanie, będzie on wybrany na następną czteroletnią kadencję w roli przewodniczącego FIFA. Poniżej zamieszczamy materiały z miniturnieju zorganizowanego z okazji inauguracji stadionu imienia Pelégo.

Mecz który rozegrano okazjonalnie podczas otwarcia© Presidency | Rwanda

Reklama