Stadium of the Year 2022: Odkryj Stade Abdelkrim Kerroum

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Stadium of the Year 2022: Odkryj Stade Abdelkrim Kerroum Nasz konkurs na Stadion Roku oficjalnie się rozpoczął i potrwa do 15 marca. Na liście nominowanych w tym roku aren znajduje się aż 36 obiektów. Jednym z nich jest Stade Abdelkrim Kerroum położony w Sik w Algierii. Przyjrzyjcie się tej kandydaturze i zdecydujcie, czy chcecie na nią głosować w plebiscycie na Stadion Roku 2022!

Reklama

Stade Abdelkrim Kerroum nominowany do tytułu Stadionu Roku 2022! 

Fani piłki nożnej w Algierii w ubiegłym roku mogli świętować inaugurację nowego obiektu. Ultranowoczesny Stade Abdelkrim Kerroum znalazł się na liście 36 aren piłkarskich nominowanych do prestiżowej nagrody Stadium of the Year 2022. Konkurs jest największym tego typu publicznym głosowaniem na świecie. Od rozpoczęcia pierwszej edycji zliczono łącznie ponad 400 000 ważnych głosów.

Tegoroczny konkurs jest bardzo zróżnicowany, biorą w nim udział stadiony aż z 6 różnych kontynentów: 18 obiektów pochodzi z Azji, 8 z Europy, 4 z Afryki, 3 z Ameryki Północnej, 2 z Ameryki Południowej oraz 1 z Australii i Oceanii. Rywalizacja jest zacięta, więc nie wahaj się oddać głosu na stadion, który cenisz najbardziej! Jeśli nadal nie masz pewności, możesz obejrzeć film, w którym przedstawiono wszystkie 36 nominowanych stadionów:

sd

Poznaj Stade Abdelkrim Kerroum

W latach 90. w mieście Sik, położonym około 50 km na południowy wschód od Oranu, rozpoczęto budowę nowego kompleksu sportowego. Na działce położonej na terenie rolniczym miał powstać między innymi nowy stadion piłkarski. Budowa została jednak wstrzymana, pozostawiając nieukończone trybuny niedoszłego stadionu. W 2013 roku rozpoczęto realizację nowego projektu. Nowy stadion miał stanąć częściowo na miejscu starego, niedokończonego obiektu, zajmując jego północną część. W odróżnieniu od swojego poprzednika, murawa nowej areny miała być usytuowana na osi wschód-zachód. Budowę rozpoczęto od rozbiórki niegotowych trybun. Projekt został przygotowany przez lokalnych architektów Mezoughi & Etosa.

Obiekt osiągnął etap bliski ukończenia pod koniec 2018 roku, ale nie został od razu oddany do użytku. Początkowo trybuny za bramkami pozostawały w większości nieosłonięte. W 2020 roku dobudowano brakujące fragmenty dachu, dzięki czemu widownia stadionu została w pełni zadaszona. W maju i czerwcu 2022 roku zainstalowano reflektory w zadaszeniu i obiekt był gotowy do otwarcia. Oficjalna inauguracja nowego stadionu odbyła się 19 czerwca 2022 roku. Z okazji otwarcia nadano mu imię Abdelkrim Kerroum, zmarłego w styczniu 2022 roku algierskiego piłkarza, jednego z członków drużyny Frontu Wyzwolenia Narodowego, która rozgrywała mecze aż do uzyskania przez Algierię niepodległości w 1962 roku. Oto kilka ciekawych faktów na temat areny:

  • Budowa stadionu kosztowała 1,7 mld dinarów algierskich (11,6 mln dolarów), co jest wyjątkowo niską kwotą jak na obiekt tego typu.
  • Jednopoziomowa widownia stadionu jest w pełni zadaszona i może pomieścić 20 000 widzów.
  • Stadion był jedną z aren turnieju piłkarskiego w 2022 roku będącego częścią 19. Igrzysk Śródziemnomorskich, które odbyły się w Oranie.
  • Stadion jest częścią 11-hektarowego kompleksu sportowego, który obejmuje również boisko treningowe, małą arenę z bieżnią lekkoatletyczną, halę sportową i kryty basen.

Jak głosować na Stadion Roku 2022?

Aby wziąć udział w konkursie, każdy musi wybrać pięć stadionów, przyznając 5 gwiazdek najlepszemu, 4 gwiazdki drugiemu, 3 gwiazdki trzeciemu, 2 gwiazdki czwartemu i wreszcie 1 gwiazdkę piątemu najciekawszemu. Oznacza to, że nie można oddać głosu tylko na jeden stadion - w formularzu musi znaleźć się 5 obiektów. Aby zagłosować odwiedź Stadium of the Year 2022, platformę do głosowania, która będzie otwarta do 15 marca. Aby dowiedzieć się więcej o nominowanych stadionach i samych zasadach głosowania, warto obejrzeć film:

Reklama