Stadium of the Year 2022: Odkryj Al-Zawraa Stadium

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Stadium of the Year 2022: Odkryj Al-Zawraa Stadium Nasz konkurs na Stadion Roku oficjalnie się rozpoczął i potrwa do 15 marca. Na liście nominowanych w tym roku aren znajduje się aż 36 obiektów. Jednym z nich jest Al-Zawraa Stadium położony w Bagdadzie. Przyjrzyjcie się tej kandydaturze i zdecydujcie, czy chcecie na nią głosować w plebiscycie na Stadion Roku 2022!

Reklama

Al-Zawraa Olympic Stadium nominowany do tytułu Stadionu Roku 2022! 

Fani piłki nożnej w Iraku w ubiegłym roku mogli świętować inaugurację nowego obiektu. Ultranowoczesny Al-Zawraa Stadium znalazł się na liście 36 aren piłkarskich nominowanych do prestiżowej nagrody Stadium of the Year 2022. Konkurs jest największym tego typu publicznym głosowaniem na świecie. Od rozpoczęcia pierwszej edycji zliczono łącznie ponad 400 000 ważnych głosów.

Tegoroczny konkurs jest bardzo zróżnicowany, biorą w nim udział stadiony aż z 6 różnych kontynentów: 18 obiektów pochodzi z Azji, 8 z Europy, 4 z Afryki, 3 z Ameryki Północnej, 2 z Ameryki Południowej oraz 1 z Australii i Oceanii. Rywalizacja jest zacięta, więc nie wahaj się oddać głosu na stadion, który cenisz najbardziej! Jeśli nadal nie masz pewności, możesz obejrzeć film, w którym przedstawiono wszystkie 36 nominowanych stadionów:

sd

Poznaj Al-Zawraa Stadium

Stary stadion klubu Al-Zawraa SC, najbardziej utytułowanej drużyny w Iraku, istniał od 1978 roku, a w 2002 roku został rozbudowany. W 2012 roku obiekt został jednak całkowicie zburzony, aby na jego miejscu wybudować zupełnie nowy, bardziej nowoczesny stadion. Inwestycja była prowadzona i finansowana przez Ministerstwo Młodzieży i Sportu. Ceremonia wbicia pierwszej łopaty odbyła się 26 stycznia 2012 roku.

Prace postępowały znacznie wolniej niż planowano, na co wpływ miała również wojna z Państwem Islamskim oraz kryzys gospodarczy. W 2019 roku na stadionie pojawiły się pierwsze siedziska i zielona murawa. Ostatecznie obiekt był gotowy na swoją inaugurację dopiero na początku 2022 roku, po 10 latach budowy. Otwarcie nowej areny nastąpiło 15 lutego 2022 roku, przy okazji meczu ligi irackiej pomiędzy Al-Zawraa SC a Al-Diwaniya SC (2:0). Oto kilka ciekawych faktów na temat areny:

  • Koszt inwestycji wyniósł 60 miliardów dinarów irackich (41 milionów $)
  • Początkowo nowy obiekt miał pomieścić około 12 000 widzów, jednak w trakcie prac zdecydowano się zwiększyć tę liczbę do ponad 15 000
  • Obiekt położony jest w pobliżu centrum Bagdadu, w pobliżu nabrzeża rzeki Tygrys.
  • Stadion ma typowy dla piłki nożnej prostokątny układ, z czterema zadaszonymi trybunami 
  • Trybuny wyposażone są w plastikowe siedziska w kolorze czarnym i białym, które tworzą mozaikę

Jak głosować na Stadion Roku 2022?

Aby wziąć udział w konkursie, każdy musi wybrać pięć stadionów, przyznając 5 gwiazdek najlepszemu, 4 gwiazdki drugiemu, 3 gwiazdki trzeciemu, 2 gwiazdki czwartemu i wreszcie 1 gwiazdkę piątemu najciekawszemu. Oznacza to, że nie można oddać głosu tylko na jeden stadion - w formularzu musi znaleźć się 5 obiektów. Aby zagłosować odwiedź Stadium of the Year 2022, platformę do głosowania, która będzie otwarta do 15 marca. Aby dowiedzieć się więcej o nominowanych stadionach i samych zasadach głosowania, warto obejrzeć film:

Reklama