Hiszpania: Firma Nikken Sekkei zadba o design Spotify Camp Nou

źródło: Stadiony.net; autor: Tobiasz Kowalski

Hiszpania: Firma Nikken Sekkei zadba o design Spotify Camp Nou Japońska firma Nikken Sekkei będzie nadal współpracować z FC Barceloną. Celem kooperacji jest zachowanie ciągłości designu stadionu podczas nadchodzącej przebudowy. Ma ona ruszyć pełną parą po zakończeniu obecnego sezonu LaLiga.

Reklama

Czym zajmie się Nikken Sekkei?

W planowane przedsięwzięcie zaangażowano wiele podmiotów. Kierownictwo nad kolejną fazą modernizacji Spotify Camp Nou obejmie spółka Ingeniería Arquitectura Torrella i Ingenieros JG. Prace budowlane wykona z kolei turecka firma Limak Construction. Lista nie kończy się jednak w tym miejscu. W renowację stadionu Blaugrany zaangażowano również japońską firmę Nikken Sekkei - tę samą, która wraz z Pascual y Ausió Arquitectes zwyciężyła konkurs na projekt nowego Camp Nou w 2016 r. Skąd pomysł na przedłużenie współpracy z Japończykami?

Spotify Camp Nou© Alessio Patron

Jak twierdzą przedstawiciele Barçy, Nikken Sekkei ma nadzorować prace, dzięki czemu możliwe będzie wierne wprowadzenie w życie zwycięskiej koncepcji z 2016 r. Szczegóły dotyczące współpracy między zaangażowanymi w projekt firmami nie są znane. Nikken Sekkei może pochwalić się cennym doświadczeniem w pracach nad designem obiektów piłkarskich. W portfolio firmy znajdują się na przykład Niigata Stadium i Kashima Soccer Stadium wykorzystane podczas Mistrzostw Świata FIFA w 2002 r. w Japonii.

Co zmieni się na Spotify Camp Nou?

Zwycięska koncepcja nowego Camp Nou jest fundamentalnie różna od tej z poprzedniego konkursu (2007 r.). Nowy projekt charakteryzuje się przestronnością, prostotą i elegancją, a także wykorzystuje położenie stadionu dla naturalnej wentylacji i zacienienia. Ponieważ stadion urośnie i zmieni się układ widowni, kompletną przebudowę przejdzie też rozkład ciągów komunikacyjnych. Trybuny zaoferują widzom w sumie 84 rzędy, w tym 25 na najniższym poziomie, 31 na drugim oraz 28 na trzecim. Całość przykryje membranowy dach o powierzchni 47 000 m². Pojemność stadionu zwiększy się do ponad 105 000 miejsc.

Modernizacja Spotify Camp Nou jest częścią szerszego projektu o nazwie Espai Barça. Obejmuje on również prace nad nową halą Palau Blaugrana oraz rozwój przestrzeni sportowo-rozrywkowej Campus Barça. W zeszłym tygodniu klub ujawnił plany spłaty projektu Espai Barça poprzez emisję obligacji o wartości 1,5 miliarda €. W czasie renowacji stadionu ekipa Blaugrany będzie rozgrywać swoje mecze na Estadi Olímpic Lluís Companys.

Nou Camp Nou© FC Barcelona

Reklama