Tarnów: W czerwcu igrzyska, a budowa stadionu opóźniona

źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski

Tarnów: W czerwcu igrzyska, a budowa stadionu opóźniona Gospodarzem zbliżających się Igrzysk Europejskich 2023 będzie Kraków, jednak niektóre konkurencje będą odbywały się w okolicy królewskiego miasta. Jednym z miast partnerskich będzie Tarnów, gdzie budowany jest nowy obiekt. Mimo że prace posuwają się do przodu, to termin ukończenia projektu może nadejść za wcześnie.

Reklama

Na miejscu obecnego planu budowy znajdował się niegdyś stary obiekt przeznaczony do zawodów piłkarskich i lekkoatletycznych. Obecnie powstaje tam stadion z częściowo krytą trybuną na 1 000 miejsc. W planach jest też kompletne zaplecze techniczne: część administracyjna i gastronomiczna, magazyny i szatnie. Do tego projekt zakłada utworzenie strefy VIP i dla mediów.

Stadion w Tarnowie-Moscicach© Travel & Nature

Władze miasta podpisały umowę z firmą Anko, która jako jedyna przystąpiła do przetargu na przebudowę obiektów, już w kwietniu tego roku. Prace projektowe niezwłocznie ruszyły, natomiast w sierpniu złożony został wniosek o przystąpienie do prac budowlanych. Nie stało się to jednak tak szybko, jak zakładało przedsiębiorstwo. Pozwolenie wydane zostało dopiero w listopadzie. Jak przekonali się wykonawcy, nie jest to miesiąc sprzyjający na ruszanie z pracami konstrukcyjnymi. 

Swoich obaw nie ukrywa Stanisław Onak, właściciel firmy Anko. W rozmowie z portalem tarnow.naszemiasto.pl przyznał: Przed nami zima, zaczął padać śnieg, zapowiadane są przymrozki. Skierowałem niemal wszystkie siły na budowę, ale wiadomo, że dzień teraz jest dużo krótszy, a warunki do pracy mniej komfortowe, więc robota nie będzie już iść tak szybko. Obecnie na terenie budowy na finiszu są dopiero prace ziemne oraz wykonanie fundamentów. Tymczasem Rafał Nakielny, dyrektor Wydziału Infrastruktury Miejskiej w Tarnowie, zaprzecza głosom o potencjalnym opóźnieniu prac: Nic mi nie wiadomo o tym, żeby były jakieś problemy z dotrzymaniem terminu realizacji inwestycji. Wykonawca na razie nam tego nie zgłaszał.

Stadion w Tarnowie-Moscicach© inż Tadeusz Surówka

Władze miasta nie dopuszczają więc do siebie scenariusza, w którym arena w Mościcach nie będzie gotowa na zbliżającą się prestiżową imprezę. Na krótko przed jej startem na obiekcie usypane ma zostać piaszczyste boisko. Po zakończeniu igrzysk ustąpi miejsca murawie piłkarskiej, z której będzie korzystać drużyna Unii Tarnów. Realizowany w tym momencie etap inwestycji pochłonąć ma blisko 24 mln zł, lecz ponad 80% kosztów pokryje dotacja rządowa. Jednocześnie w fazie przebudowy znajduje się basen, który podczas igrzysk pełnić ma rolę treningową.

Reklama