Szkocja: Projekt stadionu przy plaży pełen korzyści

źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski

Szkocja: Projekt stadionu przy plaży pełen korzyści Deszczowe i zimne Aberdeen do pójścia nad wodę nie zachęca, jednak kibice z pewnością ochoczo wybiorą się w przyszłości na smagany morską bryzą obiekt. W ankiecie internetowej aż 92% fanów spodobał się plan na budowę nowej areny oraz zastąpienie nią obecnej.

Reklama

W październiku 2019 roku Aberdeen FC oddało do użytku centrum treningowe, a na jego otwarciu obecny był sam Sir Alex Ferguson. Ówczesna koncepcja obejmowała również zbudowanie Kingsford Stadium w okolicy kompleksu, jednak ambitne plany zatrzymała pandemia. Rada miejska zaproponowała wtedy projekt nowej areny, która znajdowałaby się obok Beach Ballroom, niecałe 1 000 metrów od obecnego Pittodrie Stadium

Obiekt ten generował do tej pory około 400 000 wizyt każdego roku, a według raportu zleconego przez Aberdeen FC bardziej pokaźny i nowocześniejszy stadion spowodowałby nawet dwukrotny wzrost frekwencji na wszystkich wydarzeniach, które mają miejsce na terenie areny. Przewidywany jest również impuls dla finansowego życia miasta, ponieważ lokalna gospodarka zyskiwałaby 20 mln £ rocznie. Klub oraz miejscowi urzędnicy mają nadzieję na dalekosiężne korzyści, jako że wspominają o 1 mld £ zysków, jeśli stadion będzie funkcjonował zgodnie z planem przez następne 50 lat.

AberdeenAberdeen FC

The Dons chcą opuścić swój obecny dom, jednak muszą poczekać na to jeszcze co najmniej 5 lat. Nowy stadion może być im zapewniony najwcześniej w 2027 roku. Obiekt ma być warty 80 mln funtów. Oprócz korzyści dla drużyny piłkarskiej, również miasto oczekuje zyskać na podjęciu inwestycji. Rada Aberdeen sama zwróciła się do władz klubu w sprawie postawienia stadionu w mieście, ponieważ taka lokalizacja stanie się według nich katalizatorem szerszej rewitalizacji plaży i jej połączenia z centrum miasta. 

W planach jest również ciekawe rozwiązanie. Projekt zakłada bowiem wyłożenie dachu kompleksu panelami słonecznymi - potencjalnie nawet zasilając pobliskie domy. Dodatkowo, powołanie do życia nowoczesnej areny oraz reszty infrastruktury z nią związanej przyniesie 260 miejsc pracy.

AberdeenⒸ Aberdeen FC

Pittodrie, obecny dom Aberdeen FC, gościł dziesięć międzynarodowych meczów w ciągu ponad 50 lat, z ostatnim w 2017 roku, kiedy ponad 16 000 fanów oglądało Szkocję podejmującą Holandię w spotkaniu towarzyskim. Możliwe, że stadion, który powstanie w jego sąsiedztwie, też będzie mógł spełniać podobną funkcję. Najpewniej jego pojemność będzie wynosiła 20 000 miejsc - może okazać się więc idealny jako gospodarz meczów reprezentacji kobiet, której popularność w ostatnim czasie wzrasta.

Reklama