Częstochowa: “Crowdfunding” przyśpieszy powrót na “Loretę”?

źródło: Stadiony.net; autor: Maciej Ściłba

Częstochowa: “Crowdfunding” przyśpieszy powrót na “Loretę”? 5,2 mln zł – tyle ma kosztować nadchodząca przebudowa stadionu częstochowskiej Skry znajdującego się przy ul. Loretańskiej. Jak się okazuje, klub ma już pomysł na to, skąd wziąć środki na kolejne etapy modernizacji obiektu.

Reklama

Renowacja areny znajdującej się nieopodal dworca Częstochowa Stradom już trwa. Aktualnie odnawiany jest budynek klubowy. Środki na ten cel w wysokości 1,1 mln zł udało się pozyskać z budżetu obywatelskiego. Powiększony zostanie on o dodatkowe piętro i wydłużony o 12 metrów. Znajdą się w nim pokoje dla mediów, pomieszczenie VAR, sale konferencyjne i biura. Poszerzone będzie także zaplecze sportowe i medyczne, z którego korzystać będą trenerzy, fizoterapeuci i co najistotniejsze – zawodnicy. Planowany termin zakończenia prac to 30 listopada 2022. Co ciekawe, najważniejsze etapy przebudowy dopiero nadchodzą.

Loreta© Skra Częstochowa

W październiku udało się wyłonić wykonawcę modernizacji systemów odprowadzania wody, podgrzewania płyty boiska, wymiany murawy oraz montażu nowego oświetlenia. Została nim firma InterHall z Katowic. Przedsiębiorstwo to znane jest w Częstochowie, ponieważ wcześniej było ono odpowiedzialne za dostosowanie stadionu Rakowa do wymogów PKO Ekstraklasy. Koszt tych prac wyniesie 5,2 mln zł. Prawie całość tej kwoty (5 mln) udało się pozyskać z państwowego programu Polski Ład. Resztę dopłaci miasto ze swoich własnych środków. Jeżeli nie będzie opóźnień, to katowicka spółka powinna zakończyć tę część inwestycji do 7 lutego 2023.

Przypomnijmy, że aktualnie Skra rozgrywa swoje spotkania domowe w Bełchatowie, oddalonym od Częstochowy o blisko 80 kilometrów. GIEKSA Arena podobną funkcję pełniła podczas przebudowy obiektu przy ul. Limanowskiego. Wówczas Raków przez blisko dwa sezony był zmuszony do rozgrywania meczów jako gospodarz poza miastem pod Jasną Górą. Władze Skry nie chciałby jednak, aby ich tułaczka trwała tak długo i szukają sposobów na to, aby jak najszybciej wrócić na “Loretę”.

Skra Czestochowa© Skra Częstochowa

Mając na uwadze fakt, że konieczna będzie rozbudowa trybun oraz kolejne prace modernizacyjne, wymyślono, że potrzebny kapitał zostanie pozyskany poprzez finansowanie społecznościowe, tzw. “crowdfunding”. Nie będzie to jednak pionierskie rozwiązanie wśród klubów sportowych. W 2019 roku Wisła Kraków wyemitowała akcję o łącznej wartości 4 mln zł, które rozeszły się w niecałe 24 godziny. Niecałe 9 000 kibiców nabyło wówczas 5% udziałów Białej Gwiazdy. Zebrane pieniądze były potrzebne potężnie zadłużonej spółce na bieżącą działalność i spłatę przeterminowanych wierzytelności. Skra nie ma takich problemów, ale zaangażowanie kibiców w finansowanie dalszych etapów renowacji może być dobrym sposobem na to, aby szybko powrócić do domu.

Oczywiście dla osób, które najhojniej wesprą zbiórkę, przewidziano odpowiednie benefity w postaci pakietów inwestorskich. W zależności od liczby zakupionych akcji, będzie można otrzymać certyfikat inwestora, dostęp do zamkniętej grupy inwestorów na Facebooku, a nawet karnet na pierwszy pełny sezon zespołu po zakończeniu przebudowy areny przy ul. Loretańskiej. Więcej szczegółów klub ma podać niebawem. Aktualnie Skra zajmuje przedostatnie miejsce w Fortuna 1 Lidze tracąc zaledwie punkt do bezpiecznego 15 miejsca.

Reklama