Holandia: Zakończyły się Mistrzostwa Świata w Siatkówce Kobiet

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Holandia: Zakończyły się Mistrzostwa Świata w Siatkówce Kobiet W sobotni wieczór poznaliśmy wszystkie rozstrzygnięcia rozgrywanego w Polsce i Holandii turnieju. Tytuł obroniły Serbki, a nasze reprezentantki zaliczyły udany występ, plasując się na 7 miejscu. Jedną z aren imprezy było GelreDome w Arnhem, które na czas trwania imprezy zostało zaaranżowane w nietypowy sposób.

Reklama

Tegoroczne Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Kobiet to pierwszy w historii tego typu turniej rozgrywany w dwóch krajach. Polki powróciły do zmagań elity globu po 12 latach. Na czempionaty, które odbyły się w 2014 roku we Włoszech i 2018 roku w Japonii nasza reprezentacja się nie zakwalifikowała.

„Biało-Czerwone” w tej edycji mistrzostw spisały się zdecydowanie powyżej oczekiwań. Swoją przygodę z turniejem zakończyły na ćwierćfinale, w którym stoczyły pasjonujący, pięciosetowy bój z faworyzowanymi Serbkami. Do zwycięstwa zabrakło naprawdę niewiele. Po drodze podopiecznym trenera Stefano Lavariniego udało im się pokonać m.in. Amerykanki, będące przecież aktualnymi mistrzyniami olimpijskimi. Gra kadry, w tym jej zdecydowanych liderek - Magdaleny Stysiak i Joanny Wołosz, dała kibicom dużo radości.

GelreDome© Hotel Arnhem vlakbij Gelredome

Tegoroczną imprezę w wykonaniu Polek zdecydowanie należy rozpatrywać w kategoriach sukcesu, który, mamy nadzieję, będzie tylko preludium przed dalszymi udanymi występami na arenie międzynarodowej. Złote medale trafiły w ręce Serbek, które w finale pokonały Brazylijki 3:0, tym samym broniąc tytułu wywalczonego przed czterema laty. Brąz wywalczyły Włoszki, gładko zwyciężając z Amerykankami 3:0.

W Polsce panie rywalizowały na czterech, a w Holandii na trzech obiektach sportowych. W naszym kraju były to Ergo Arena na granicy Gdańska i Sopotu, Sport Arena i Atlas Arena w Łodzi oraz Arena Gliwice. W Niderlandach siatkarki występowały w GelreDome w Arnhem, gdzie odbyło się m.in. spotkanie otwarcia, w którym Polki pokonały Chorwatki 3:1, Ahoy Arenie w Rotterdamie oraz w Omnisport Apeldoorn, gdzie rozegrana została faza finałowa. Wszystkie obiekty robią ogromne wrażenie i są niezwykle nowoczesne, ale jeden w szczególności przykuwa uwagę. Mowa o GelreDome, które na co dzień jest przede wszystkim stadionem piłkarskim.

To właśnie tutaj swoje domowe mecze rozgrywa Vitesse Arnhem, czyli klub z najwyższej holenderskiej klasy rozgrywkowej, Eredivisie. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyż mecze siatkarskie w przeszłości odbywały się już na zadaszonych stadionach. Wystarczy wspomnieć PGE Narodowy w Warszawie, gdzie odbyły się mecze otwarcia Mistrzostw Świata Mężczyzn w 2014 roku i EuroVolley w 2017 roku, czy Stade Pierre-Mauroy w Lille, na którym w 2018 roku rozegrano fazę finałową Ligi Narodów mężczyzn. W tegorocznym turnieju Holendrzy zapakowali jednak do środka aż 3 boiska do siatkówki!

GelreDome© Stephan Hoogerwaard

Mecze toczyły się na 3 niezależnych od siebie, ponumerowanych boiskach (boisko centralne, boisko A i boisko B), a na płycie stadionu postawiono tymczasowe trybuny. Takie rozwiązanie pozwoliło na rozgrywanie nawet trzech meczów jednocześnie. Taka sytuacja miała miejsce chociażby w sobotę, 24 września. O godzinie 13.00 rozpoczął się 5-setowy mecz Turcji z Tajlandią, o 14.00 Belgia grała z Portoryko, a o 15.00 Włoszki z Kamerunkami.

GelreDome zostało zbudowane w latach 1996-1998, głównie z myślą o Euro 2000. Obiekt ten był pierwszym w Europie stadionem, który łączył w sobie rozsuwany dach, rozsuwane boisko oraz klimatyzowanie bądź ogrzewanie całej budowli. Ta wyjątkowa, nowoczesna arena została zaprojektowana przez Alynia Architecten. Aby uczynić ją opłacalną, stworzono prostą stalową ramę bez miejsc siedzących w narożnikach, która stała się zarówno zewnętrznymi ścianami stadionu, jak i podporą dla dwóch zaokrąglonych segmentów rozsuwanego dachu.

Na stadionie znalazło się miejsce dla 26 000 kibiców, choć pojemność musiała zostać tymczasowo zwiększona do 30 000, aby spełnić warunki UEFA dotyczące Euro. Po turnieju liczba siedzeń została zmniejszona. Po raz kolejny stało się to w 2016 roku i obecnie obiekt może pomieścić nieco ponad 21 000 widzów. Dzięki swojemu uniwersalnemu charakterowi, arena gości co roku wiele wydarzeń, nie tylko piłkarskich i siatkarskich. W rzeczywistości zdecydowana większość widzów odwiedzających GelreDome, wybiera się tam, aby zobaczyć swoich ulubionych artystów na koncertach, które przyciągają dwa razy więcej widzów niż futbol.

GelreDome© Paul (cc: by-nc-sa)

Reklama