Euro 2024: Remont Volksparkstadion rozpocznie się w tym roku

źródło: Stadiony.net; autor: Maciej Ściłba

Euro 2024: Remont Volksparkstadion rozpocznie się w tym roku Znamy już wszystkie areny, które ugoszczą nadchodzące Mistrzostwa Europy w 2024 roku. Część z dziesięciu obiektów wybranych przez UEFA będzie musiało przejść remont, aby dostosować je do aktualnych wymagań. Wśród nich jest największy stadion w Hamburgu.

Reklama

Mundial w nagrodę za sprawne działanie

Wydawać się mogło, że Volksparkstadion to bardzo leciwa budowla mająca blisko 70 lat i pamiętająca czasy największych triumfów drużyny Hamburger SV. Jest to mylne wrażenie, ponieważ obiekt nazywający się dokładnie tak samo, został niemal całkowicie zburzony w 1998 roku i zastąpiony konstrukcją, którą znamy do dziś. Za blisko 100 mln powstały wówczas cztery nowoczesne trybuny o pojemności 57 000 wraz z lożami. Liczba miejsc ograniczana jest do 51 000 na mecze międzynarodowe, z powodu instalacji na sektorach stojących wymaganych siedzisk.

Moment, który wybrano na taką przebudowę nie jest przypadkowy, gdyż pod koniec lat 90. Niemcy zgłaszały aspirację do ugoszczenia mundialu w 2006 roku. Stara budowla nie tylko nie spełniała już wymagań bezpieczeństwa, ale także posiadała bieżnię lekkoatletyczną, przez co komfort oglądania meczów piłkarskich był bardzo niski. HSV wykazało się dużą determinacją, dzięki czemu nowa konstrukcja powstała zaledwie w dwa lata. Znalazło to uznanie władz niemieckiego związku, ponieważ DFB umieściła Volksparkstadion na liście gospodarzy po otrzymaniu praw do organizacji tego turnieju. 

Volksparkstadion© Michael Panse

24 lata czekania na kolejną modernizację 

Hamburg po raz kolejny będzie miał okazję zaprezentować się futbolowemu światu. UEFA zaakceptowała największy obiekt w tym mieście prezentując go, jako jedną z aren nadchodzących Mistrzostw Europy w 2024. Mając na uwadze fakt, że wiele systemów używanych podczas meczów i innych imprez masowych ma już blisko ćwierć wieku, piłkarskie władze na Starym Kontynencie postawiły warunek, że stadion musi przejść niezbędne prace renowacyjne. Wówczas władze Hamburga będą miały gwarancję, że nie stracą one w ostatnim momencie prawa do organizacji europejskiego czempionatu. 

Remont ma rozpocząć się 20 listopada – dokładnie w dzień rozpoczęcia mundialu w Katarze. Władze HSV uznały, że będzie to najlepszy moment na zainaugurowanie tego przedsięwzięcia, ponieważ pierwsza drużyna swój kolejny mecz domowy w rozgrywkach 2. Bundesligi ma zaplanowany dopiero na koniec stycznia 2023. Najważniejszymi punktami modernizacji będą odnowienie membrany dachowej, a także unowocześnienie przestarzałych systemów oświetlenia oraz dźwiękowych. Oznacza to chęć poprawienia akustyki całej budowli. 

Koszt zaplanowanych prac oszacowano na 33 mln €. Członek zarządu i dyrektor finansowy HSV – Thomas Wüstefeld dał do zrozumienia, że kwota ta przewyższa początkowe przewidywania klubu, które mówiły o 24 mln €. Aby uzyskać potrzebne środki w 2020 roku władze Hamburgera SV sprzedały miastu grunty wokół obiektu za blisko 23,5 mln €. Niekorzystne zjawiska jak pandemia, wojna i wysoka inflacja spowodowały, że zarobione w ten sposób pieniądze okazują się niewystarczające.

Volksparkstadion© Reinhard Kraasch (cc: by-sa)

Gdzie HSV szuka pieniędzy na przebudowę?

Zarząd klubu, do którego należy stadion, już rozpoczął poszukiwania brakujących funduszy. Pierwszym pomysłem była prośba o udzielenie pożyczki przez firmę wyspecjalizowaną w tej dziedzinie. HanseMerkur od 2022 roku jest także jednym z największych sponsorów HSV dokładając do budżetu klubu 3 mln € rocznie. Przedsiębiorstwo wymaga jednak żyranta, który dałby gwarancję, w przypadku problemu z jej spłatą. Liczono na to, że miasto Hamburg zgodzi się na tę rolę, lecz ostatecznie odrzuciło ono taką możliwość. 

Pierwszy etap inwestycji rozpoczynający się za niecały miesiąc wymaga uruchomienia kwoty 11,5 mln €. Oznacza to, że klub będzie miał jeszcze kilka miesięcy na to, aby znaleźć poręczyciela przed rozpoczęciem kolejnej fazy remontu latem 2023 roku.

Pod koniec października obiekt ma być wizytowany przez komitet organizacyjny EURO 2024. Według informacji przekazanych przez UEFA, Volksparkstadion ugości 4 mecze fazy grupowej tego turnieju oraz spotkanie ćwierćfinałowe

Zapraszamy Was do zapozania się z materiałem na naszym kanale YouTube, w którym przedstawiliśmy wszystkie areny Euro 2024:

Reklama