Opole: Odra dołuje, a stadion rośnie w oczach

źródło: Stadiony.net; autor: Robert Saganowski

Opole: Odra dołuje, a stadion rośnie w oczach Budowa nowego obiektu w Opolu trwa już pół roku. Stadion 1-ligowej Odry bez wątpienia będzie spektakularny i z miejsca wkroczy do ścisłej krajowej czołówki. Zanim to jednak nastąpi, “Niebiesko-Czerwoni” mają jeszcze ważne zadanie do wykonania - utrzymać się na drugim szczeblu rozgrywkowym.

Reklama

Odra Opole rozpoczęła ligowy sezon 2022/23 od czterech porażek. Co prawda już nabsamym początku rozgrywek było jasne, że drużyna najprawdopodobniej nie powtórzy wyniku z poprzedniej kampanii (5. miejsce), jednak takiego słabego początku przy Oleskiej nie spodziewał się chyba nikt. Odrze udało się odbić, zdobywając 7 punktów w 3 meczach, ale demony z pierwszych kolejek powróciły. Opolanie doznali 4 porażkek z rzędu, licząc ligę i puchar, ale w ostatniej serii spotkań pokonali Skrę Częstochowa, co może wróżyć zmianę na lepsze.

Stadion Miejski w Opolu© UM OpoleGMT Sp. z o.o.90 Architekci

Jednak w Opolu nikomu na razie nie jest do śmiechu, bo większość punktów zdobywanych było z drużynami, które po 10 kolejkach nie zaznały jeszcze smaku zwycięstwa (Sandecja i Resovia). Wyjątkiem jest mecz wyjazdowy z Arką Gdynia, która mimo optycznej przewagi straciła remis w ostatniej akcji meczu. Przy obecnej niedyspozycji swoich ulubieńców, kibice “Oderki” prędzej wygrają sporą sumę korzystając z kasyna online, aniżeli obstawiając zwycięstwa swojego zespołu. Optymizm w serca kibiców OKS-u może wlewać za to trwająca budowa stadionu, która rozpoczęła się na początku 2022 roku.

W styczniu ruszyły prace geodezyjne, a w marcu ogrodzono teren i wystartowano z pierwszymi pracami ziemnymi. W sierpniu robotnicy przeszli już do kolejnej fazy - stawiania konstrukcji przyszłych trybun. To przede wszystkim żelbetowe słupy, które stanowią niezbędną bazę do budowy wnętrza obiektu. Przypomnijmy, że nowy stadion w rejonie ul. Północnej ma zostać oddany do użytku po niecałych trzech latach, przed końcem 2024 roku. Po jego otwarciu, stary obiekt przy ul. Oleskiej zostanie rozebrany, a w jego miejscu planuje się budowę parku wodnego.

Stadion Miejski w Opolu© Stadion Opolski

Wśród przeprowadzonych już prac należy wymienić także utworzenie czterech ogromnych zbiorników na deszczówkę, które zostały umiejscowione pod przyszłą trybuną wschodnią. “Dzięki gromadzonej w nich wodzie będziemy mogli praktycznie bezkosztowo podlewać murawę. To jedno z wielu ekologicznych rozwiązań, które zostanie zastosowane na powstającym obiekcie” - to słowa Adama Leszczyńskiego, rzecznika prasowego prezydenta Opola.

Zaiste, bo nowy obiekt Odry zdecydowanie będzie mógł być zaliczany do tych postępowych i przyjaznych naturze. Obecnie trwają także poszukiwania rozwiązań, które pozwolą na wkomponowanie istniejących terenów zielonych w nową infrastrukturę. Chodzi tu m.in. o ścieżki rowerowe. Mimo że w Opolu wszyscy są już myślami przy nowej arenie, nie można zapominać także o obecnym stadionie. Obiekt przy ul. Oleskiej wciąż nie posiada podgrzewanej murawy, a przewidywany koszt jej instalacji wyniósłby ponad 5 mln zł.

Stadion Miejski w Opolu© Stadion Opolski

Budowa nowego stadionu Odry to nie jedyna inwestycja stadionowa w województwie. W pobliskich Strzelcach Opolskich modernizację przejdzie także lokalny, miejski obiekt. Będzie to możliwe dzięki uzyskaniu dofinansowania w wysokości 4,5 mln zł z rządowego programu Polski Ład, chociaż do tej kwoty trzeba będzie jeszcze nieco dołożyć. W planach burmistrza Tadeusza Goca jest przede wszystkim wymiana bieżni lekkoatletycznej, budowa skoczni do skoku wzwyż czy rzutni do pchnięcia kulą. Od momentu podpisania umowy, wykonawca będzie miał 12 miesięcy na wykonanie kompleksowej renowacji.

Reklama