Madryt: Miasto Sportu przy Metropolitano coraz bliżej

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Madryt: Miasto Sportu przy Metropolitano coraz bliżej Atletico zawarło porozumienie z radą miejską Madrytu odnośnie budowy centrum sportowego w otoczeniu ich stadionu. Działki, na których ma powstać Miasto Sportu, należą do samorządu, ale urzędnicy zgodzili się wydzierżawić je klubowi na 75 lat. To ważny krok, umożliwiający realizację tak ważnej dla "El Atleti" inwestycji.

Reklama

W lipcu informowaliśmy o zawarciu przez madrycki klub umowy sponsorskiej z firmą deweloperską Civitas, na mocy której domowy obiekt „Los Indios” zmienił nazwę na Civitas Metropolitano. Partnerstwo będzie obowiązywać przez 10 lat. Nowy sponsor ma też być odpowiedzialny za budowę centrum treningowego zwanego Miastem Sportu, które znajdzie się na terenach położonych wokół areny Atletico.

Civitas Metropolitano© Marian Alvaro

Również w lipcu władze stolicy Hiszpanii dały zielone światło całej inwestycji, ale dopinanie porozumienia przeciągnęło się aż do połowy sierpnia. Zawarta umowa zakłada przekazanie przez miasto pięciu działek na rzecz klubu. Na trzech, które Atletico będzie użytkować przez 75 lat, powstanie Miasto Sportu.

Powstanie tam mały stadion z widownią na 6 000 osób, który posłuży sekcji kobiet i drużynie rezerw oraz sześć boisk treningowych dla drużyn seniorskich i akademii. Oprócz tego znajdą się tam wielofunkcyjne centrum fitness, kilkadziesiąt kortów do padla, a nawet sztuczna plaża, gdzie prowadzona będzie nauka surfingu. Częścią projektu jest też przestrzeń usługowa, w której znajdą się obiekty handlowe i hotel.

„Los Rojiblancos" sfinansują też projekt połączenia Miasta Sportu z autostradą M-40 poprzez dwie nowe drogi wyjazdowe i nową drogę serwisową, która pomoże zmniejszyć korki panujące w tej okolicy. Pierwsza faza inwestycji kosztować będzie Atlético 54 miliony €.

Civitas Metropolitano© Alberto Molina, Atlético de Madrid

Pozostałe dwie działki przeznaczone zostaną pod budowę nowych obiektów sportowych, dostępnych dla mieszkańców Madrytu. Mają tam powstać: bieżnia lekkoatletyczna, dwa boiska piłkarskie, a także boiska do futbolu siedmioosobowego, korty do padla oraz cztery korty kryte.

Koszt całej inwestycji jest szacowany na 200 milionów €, które znaleźć będzie musiało Atletico. Część pieniędzy pochodzić będzie z  porozumienia „LaLiga Impulso”, które najwyższa klasa rozgrywkowa w Hiszpanii zawarła z funduszem inwestycyjnym CVC. Projekt ma na celu pobudzenie wzrostu globalnej marki LaLiga i jej klubów. Prace budowlane na całym kompleksie mają potrwać od trzech do czterech lat.

Tymczasem sprawdźcie, gdzie w naszym rankingu stadionów LaLiga w sezonie 2022/23 plasuje się obiekt Atletico:

Reklama