Gorzów Wielkopolski: Stadion przy Olimpijskiej przejdzie modernizację

źródło: Stadiony.net; autor: Robert Saganowski

Gorzów Wielkopolski: Stadion przy Olimpijskiej przejdzie modernizację Władze miasta ogłosiły przetarg na wykonanie koncepcji przebudowanego obiektu, który na co dzień współdzielą dwa III-ligowe kluby: Stilon i Warta. Stadion planowo ma być w stanie pomieścić od 8 000 do 10 000 kibiców. Czy w Gorzowie w końcu powstanie arena godna 120-tysięcznego miasta?

Reklama

Wiele nasłuchaliśmy się już na temat “piłkarskiej pustyni”, jaką od lat w polskiej piłce jest województwo lubuskie. Teraz krajobraz wokół futbolu ma się tam stopniowo zmieniać, bo nie dość, że wizualizacje nowego obiektu zaprezentowano niedawno w Zielonej Górze, to spory krok w kierunku rozwoju inwestycji stadionowej poczyniono także w Gorzowie Wielkopolskim.

Stadion OSiR Gorzów WielkopolskI© Sebastian Spychała, Stadiony.net

Oba miasta rywalizują ze sobą przede wszystkim na żużlowym poletku, a zarówno Falubaz, jak i Stal są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych klubów w Polsce. Stadion w Zielonej Górze może pomieścić aż 15 000 widzów, a pstryczkiem w nos dla fanów “Gryzoni” może być fakt, że gorzowska arena posiada pojemność zaledwie o 24 krzesełka większą!

Zdecydowanie gorzej wygląda to w przypadku obiektów piłkarskich. Dość powiedzieć, że dwa najlepsze lokalne kluby, Warta oraz Stilon, muszą współdzielić wysłużony Stadion OSiR w rozgrywkach III ligi grupy III. To zdecydowanie nie jest szczyt marzeń dla działaczy, a przede wszystkim dla kibiców. Nie dość, że będą mogli oni obejrzeć derby miasta tylko na 4. poziomie rozgrywkowym, to sam obiekt najlepsze lata ma już zdecydowanie za sobą.

Stadion OSiR Gorzów WielkopolskI© Sebastian Spychała, Stadiony.net

Już w 2016 roku prezydent Jacek Wójcicki przedstawił Wieloletni Plan Inwestycyjny Gorzowa na lata 2016-2023, w ramach którego 8,5 mln zł miało zostać przeznaczone na remont stadionu przy ul. Olimpijskiej. Modernizacja miała odbywać się etapowo i zakończyć w 2018 roku. Dlaczego nie udało się wdrożyć tej koncepcji? Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Szczerze mówiąc, działacze miasta musieliby chyba wygrać solidną sumę w kasynie online szybkie wypłaty, aby móc sfinansować rozbudowę. Od tamtego czasu minęło już 6 lat, a o renowacji ani widu, ani słychu. Aż do teraz.

Mimo upływu lat i zniecierpliwienia sympatyków obu klubów, w końcu nastąpił przełom, a miasto rozpoczęło poszukiwania firmy, która zamieni teorię w praktykę i da początek nowej idei stadionowej. Co ważne, w budżecie miasta na rok 2022 zawarto zapis o przeznaczeniu 240 000 zł właśnie na przygotowanie dokumentacji wstępnej. Póki co mówi się o tym, że rozbudowany obiekt ma pomieścić 8 000-10 000 widzów, posiadać cztery nowe trybuny wokół boiska i spełniać warunki licencyjne drugiego szczebla rozgrywkowego.

Stadion OSiR Gorzów WielkopolskI© Sebastian Spychała, Stadiony.net

Jesteśmy zadowoleni, że ruszają już prace zmierzające do przebudowy stadionu przy ul. Olimpijskiej, bo pieniądze na tę koncepcję obiektu dla całego środowiska piłkarskiego w mieście wychodziliśmy u radnych już wiele miesięcy temu - powiedział w rozmowie z gol24.pl Krzysztof Olechnowicz, prezes Stilonu Gorzów. Nie można zapominać, że na gruntowną przebudowę czeka także całe zaplecze obiektu, w tym m.in. szatnie, a inne elementy takie jak studia TV czy pokój VAR, muszą zostać wybudowane od zera.

Zanim jednak uda się znaleźć projektanta dla obiektu piłkarskiego, w mieście doszło do długo wyczekiwanego otwarcia stadionu lekkoatletycznego. Cała inwestycja, warta 18 mln zł, trwała około 18 miesięcy. Trybuny pomieszczą jednak tylko 1 000 osób, co i tak ma być liczbą wystarczającą do organizacji 99. lekkoatletycznych Mistrzostw Polski w 2023 roku. Impreza powróci do województwa lubuskiego po 55 latach, gdy w 1968 roku czempionat odbył się w Zielonej Górze.

Reklama