Chicago: Bears pokazali plany zabudowy Arlington Heights

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Chicago: Bears pokazali plany zabudowy Arlington Heights Występujące w lidze NFL „Niedźwiedzie” zaprezentowały w zeszłym tygodniu koncepcję zagospodarowania terenów położonych na przedmieściach Chicago. Na obszarze, gdzie obecnie znajduje się nieczynny tor wyścigów konnych, ma powstać nie tylko stadion, ale również obiekty rekreacyjne i handlowe oraz mieszkania.

Reklama

We wrześniu 2021 roku włodarze chicagowskiej drużyny zawarli porozumienie pozwalające na kupno 326 akrów (132 hektarów) terenów w Arlington Heights, w celu przeniesienia tam swojej siedziby. We wtorek 6 września pokazano plany i pierwsze wizualizacje nowego kompleksu, jaki miałby powstać na przedmieściach „Wietrznego miasta”. Dwa dni później odbyło się spotkanie z lokalną społecznością, na którym rozmawiano o szczegółach projektu i jego oddziaływaniu na mieszkańców.

Arlington Heights© Hart Howerton / Chicago Bears

Najważniejszą jego częścią był oczywiście nowy stadion, który ma zastąpić Soldier Field. Bears zapowiedzieli, że będzie on w pełni zadaszony. Ich prezydent, Ted Philips, powiedział, że dach nie będzie jednak rozsuwany, bo koszty takiego przedsięwzięcia byłyby zbyt wysokie i z pewnością by się nie zwróciły. Za projekt areny odpowiada Manica Architecture. Jest on wciąż przygotowywany i jego prezentacja planowana jest na luty 2023 roku, mniej więcej kiedy odbędzie się Super Bowl.

Oprócz samego stadionu, w Arlington Heights ma powstać cała, wielofunkcyjna dzielnica. Znajdą się tam powierzchnie biurowe, mieszkania, restauracje oraz hotele. Ponadto koncepcja przewiduje powstanie parków, zbiornika wodnego z przystanią i być może obiektu widowiskowego, przeznaczonego na organizację występów. Realizacja całego projektu może zająć ponad 10 lat.

Arlington Heights© Hart Howerton / Chicago Bears

„Niedźwiedzie” zapowiedziały, że nie będą starać się o publiczne finansowanie samej budowy stadionu, ale biorąc pod uwagę długoterminowe korzyści jakie wynikną z projektu, klub liczy na współpracę z różnymi organami rządowymi. Wszystko po to, aby zapewnić dodatkowe fundusze potrzebne do wsparcia pozostałej części inwestycji.

Po zakończeniu budowy, Bears spodziewają się stworzyć ponad 9 750 długoterminowych miejsc pracy przy rocznych wynagrodzeniach przekraczających 600 milionów $. Przewiduje się również 16 milionów $ wpływów z podatków dla Arlington Heights (oprócz podatków od nieruchomości) plus 9,8 milionów $ z podatków dla hrabstwa Cook i 51,3 milionów $ dla stanu Illinois.

Ted Philips, zapytany o przyszłość ich dotychczasowego stadionu, powiedział, że: W tej chwili nie mamy planu B. Koncentrujemy się wyłącznie na tej inwestycji. Soldier Field jest obecnie najstarszym obiektem w NFL, otwartym w 1924 roku, a jego pojemność 61,500 miejsc czyni go także najmniejszym w lidze. Umowa najmu stadionu obowiązuje do 2033 roku, ale Bears mogą ją zerwać za 84 mln $ od 2026 roku.

Arlington Heights© Hart Howerton / Chicago Bears

Burmistrz Chicago, Lori Lightfoot, w lipcu przedstawiła propozycje gruntownej renowacji Soldier Field. Pokazano wtedy trzy kierunki, w których mogłaby pójść przebudowa obiektu (szerzej pisaliśmy o tym tutaj). Przypomnijmy, że inwestycja w zależności od wariantu, szacowana jest na między 900 mln a 2,2 mld $. Przedstawiciele klubu podczas prezentacji powiedzieli, że: Podchodzimy poważnie do przedstawionej propozycji. Bears pozostają oddani Soldier Field i dotrzymają umowy jego dzierżawy.

Reklama