Zabrze: Będzie czwarta trybuna na Stadionie im. Ernesta Pohla!

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Zabrze: Będzie czwarta trybuna na Stadionie im. Ernesta Pohla! Sympatycy Górnika Zabrze wreszcie doczekają się domknięcia rozpoczętej ponad dekadę temu inwestycji stadionowej. Przedstawiciele magistratu, spółki zarządzającej obiektem i Banku Pekao S.A. zawarli umowę, która ma zapewnić finansowanie budowy czwartej trybuny na arenie. Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku.

Reklama

22 sierpnia 2022 roku to ważna data dla kibiców „Trójkolorowych”. Tego dnia prezydent miasta Małgorzata Mańka-Szulik, prezes spółki Stadion w Zabrzu Tadeusz Dębicki oraz wiceprezes zarządu Pekao S.A. Jerzy Kwieciński podpisali umowę na obsługę i zagwarantowanie emisji obligacji miejskiego podmiotu zarządzającego areną. Ich wartość to 103 miliony zł, które to mają zostać przeznaczone na budowę brakującej trybuny przy Roosevelta.

Arena Zabrze© Stadion w Zabrzu Sp. z o. o.

Przypomnijmy, I faza projektu trwała blisko 5 lat i zakończyła się w 2016 roku. Jej koszt wyniósł ponad 192 miliony zł. Powrót Górnika do Ekstraklasy, niezłe wyniki sportowe i wysoka frekwencja na domowych meczach sprawiły, że coraz głośniej zaczęto podnosić kwestię domknięcia bryły Areny Zabrze. Problemem było znalezienie środków, bo szacowano, że dokończenie budowy pochłonie ponad 100 milionów zł.

Wreszcie udało się zapewnić finansowanie. Najpierw radni podjęli uchwałę o zmianie Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Zabrze na lata 2022-2048. Dzięki temu magistrat mógł podjąć dalsze kroki i ogłosić, że budowa czwartej trybuny rozpocznie się jeszcze w 2022 roku. Obligacje spółki miejskiej Stadion w Zabrzu, które obejmie Bank Pekao S.A., są rozpisane w czasie do 2032 roku.

Nowa trybuna będzie najważniejszą częścią stadionu. To właśnie tam znajdzie się m.in. muzeum klubu, szatnie, sektor prasowy, a także 14 prestiżowych lóż (liczba mistrzostw Polski zdobytych przez Górnika), które będą nosiły imię zasłużonych piłkarzy zabrzańskiego klubu. Inwestycja zakłada też powstanie w istniejącej trybunie od strony ul. Roosevelta, nowoczesnego centrum rehabilitacji dla dzieci i młodzieży. Przeniesiony zostanie tam ośrodek znajdujący się obecnie przy ul. 3 Maja w Zabrzu.

Arena Zabrze© Stadion w Zabrzu Sp. z o. o.

Zaczniemy za chwilę, praktycznie my już będziemy teraz po podpisaniu tej umowy ogłaszać postępowania przetargowe, będzie ich kilka. Pierwsze postępowanie to będzie postępowanie na przeniesienie stanowisk sygnału telewizyjnego, który w tej chwili jest, jak wszyscy wiemy, na trybunie zachodniej. W związku z tym, że będziemy ją burzyć, trzeba na czas budowy te stanowiska przenieść na trybunę wschodnią – powiedział po podpisaniu umowy w klubie biznesu Areny Zabrze Tadeusz Dębicki.

Prace budowlane powinny rozpocząć się już na przełomie września i października. Harmonogram zakłada oddanie do użytku nowej trybuny w pierwszym kwartale 2025 roku. Wtedy to stadion osiągnie docelową pojemność 31 871 miejsc.

Reklama