USA: Pokazano wizualizacje kopuły nad Soldier Field

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

USA: Pokazano wizualizacje kopuły nad Soldier Field Włodarze Chicago pokazali właśnie trzy koncepcje przebudowy Soldier Field. To odpowiedź na plany przeprowadzki miejscowej drużyny NFL, Bears, poza miasto i próba zatrzymania jej w „Wietrznym Mieście”. Najbardziej spektakularna propozycja modernizacji zakłada całkowite zadaszenie stadionu.

Reklama

Występujący w NFL klub Chicago Bears w zeszłym roku poczynił pierwsze kroki by zakupić tor wyścigów konnych w Arlington Heights. Znajduje się on na przedmieściach Chicago, około 40 km od centrum miasta. Wstępna umowa została zawarta 21 września 2021 roku, a sama transakcja ma zostać dopięta na przełomie lat 2022/23.

„Niedźwiedzie” grają na Soldier Field od 1971 roku. Stadion położony jest niedaleko centrum miasta, tuż nad brzegiem jeziora Michigan. Ta doskonała lokalizacja stwarza też, niestety, problemy z dojazdem i utrudnia możliwość budowy dodatkowych obiektów komercyjnych wokół areny. Ostatnia kompleksowa przebudowa stadionu miała miejsce w latach 2002-2003, po której obiekt uzyskał kontrowersyjną, postmodernistyczną formę. Łączy ona historyczną tkankę z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi.

Soldier Field© Landmark Chicago Interests, LLC.

Skutkiem modernizacji, powstały w 1924 roku, Soldier Field został skreślony z listy zabytków. Domowy obiekt Bears, z aktualną pojemnością 61 500 miejsc, to w tej chwili najmniejszy stadion w NFL. Widząc, jak w ostatnich latach powstaje wiele nowych, futbolowych aren, władzom klubu z Chicago zamarzył się własny, nowoczesny dom.

W odpowiedzi na te plany burmistrz Chicago, Lori Lightfoot, właśnie pokazała trzy koncepcje przebudowy Soldier Field. Pierwsza, najbardziej efektowna, zakłada powiększenie trybun za liniami końcowymi, gdzie mają powstać cztery masywne kolumny podtrzymujące ogromny szklany dach przykrywający widownię i boisko. Jednak przestrzeń między dachem a trybunami za końcami boiska miałaby pozostać otwarta. Wewnątrz, zainstalowany zostałby okrągły, panoramiczny ekran, przypominający ten na SoFi Stadium, choć nieco mniejszy.

Druga propozycja również przewiduje przebudowę trybun końcowych i utworzenie kolumn, ale powstanie samego zadaszenia miałoby być odłożone w czasie. Trzecia, najbardziej ekonomiczna koncepcja zakłada przygotowanie obiektu pod kątem organizacji meczów piłkarskich oraz koncertów i innych imprez pozasportowych.

Soldier Field© Landmark Chicago Interests, LLC.

Gdyby została zrealizowana jedna z dwóch pierwszych koncepcji, to pojemność Soldier Field wzrosłaby do 70 000 widzów. Plany zakładają również zwiększenie liczby lóż i punktów gastronomicznych. Modernizacja miałaby także ułatwić pozyskanie sponsorów, w tym sponsora tytularnego dla stadionu. Koszt przebudowy, w zależności od wybranego wariantu, szacowany jest między 900 mln a 2,2 mld $.

Wydaje się, że celem władz miejskich jest zachęcenie Bears do porzucenia planów budowy nowego obiektu i pozostania na Soldier Field. Burmistrz Lori Lightfoot zapowiada modernizację niezależnie od decyzji podjętej przez „Niedźwiedzie”. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób inwestycja miałaby zostać sfinansowana. Chicagowski magistrat przekonuje jednak, że pozostanie w obrębie miasta będzie dla Bears tańsze niż budowa nowego obiektu. Mimo to klub utrzymuje, że wyprowadzka z Soldier Field jest już przesądzona.

Soldier Field© City of Chicago (cc: by-nc-sa)

Reklama