USA: 20 lat minęło... i żegnamy Heinz Field

źródło: Stadiony.net; autor: Robert Saganowski

USA: 20 lat minęło... i żegnamy Heinz Field Odkąd grający w NFL Pittsburgh Steelers wprowadzili się na swój nowy obiekt w 2001 roku. Od początku nosił on nazwę Heinz Field. Po dwóch dekadach to się zmieni - od tego sezonu arena będzie się nazywać Acrisure Stadium.

Reklama

Budowa stadionu rozpoczęła się w połowie 1999 roku, kiedy to w pobliżu stał jeszcze stary Three Rivers Stadium, który poźniej został zburzony. Do budowy trybun użyto około 12,000 ton stali, która oprócz roli konstrukcyjnej stanowi również charakterystyczny akcent estetyczny, zgodnie z życzeniem właścicieli Pittsburgh Steelers. Poprosili oni HOK Sport (obecnie Populous), by sprawili, że historia przemysłu stalowego będzie widoczna w tożsamości nowego stadionu.

Prace trwały niemal dokładnie dwa lata. Najwięcej kontrowersji wzbudził budżet wynoszący aż 281 milionów dolarów, które pochodziły ze środków publicznych. Mimo że stadion wcześniej był własnością publiczną, to po otwarciu został przekazany w zarząd Steelers i Panthers. Chociaż gospodarzami stadionu były dwie drużyny futbolu amerykańskiego, to arena została zainaugurowana koncertem 'N Sync.

Acrisure Stadium© joseph a (cc: by-nc-sa)

Sponsorem tytularnym został gigant przetwórstwa spożywczego, Heinz, w 2001 roku. Umowa, warta około 57 milionów dolarów, trwała do poprzedniego sezonu, jednak wiemy już, że kontrakt nie zostanie przedłużony. Warunki nowej, 15-letniej umowy nie zostały ujawnione. Acrisure, nowy sponsor obiektu, jest jednym z dziesięciu największych globalnych brokerów ubezpieczeniowych, który w ciągu ośmiu lat zwiększył swoje przychody do ponad 3,8 miliardów dolarów. Mamy więc do czynienia z prawdziwą siłą na globalnym rynku.

Pojawienie się nowego sponsora oznacza nowy rozdział w historii klubu z Pensylwanii. Zakłady bukmacherskie również chciałyby wykorzystać moment zmiany i z pewnością skupią się na zlokalizowaniu swoich biznesów w pobliżu stadionu, jeśli nie na nim samym.

Acrisure Stadium© goddam (cc: by-nc-sa)

"Jesteśmy podekscytowani współpracą z Acrisure w zakresie praw do nazwy naszego stadionu (...) Acrisure dało nam szansę na zapewnienie, by nasz stadion nadal był cennym aktywem dla naszych fanów, jak również dotrzymanie kroku wartości rynkowej wszystkich stadionów NFL" - powiedział prezydent Steelers, Art Rooney II.

Acrisure Stadium jest jedynym obiektem z tytularnym sponsorem, na którym kiedykolwiek grała drużyna z Pittsburga. Poprzednio swoje mecze rozgrywała na Three Rivers Stadium, Pitt Stadium, a jeszcze wcześniej na Forbes Field. Ostatnią dużą umową, jaką klub podpisał ze znaną marką, była budowa nowego obiektu treningowego w dzielnicy South Side. Dla Acrisure nie jest to pierwsza inwestycja w sport. Firma posiada prawa do nazwy budowanej obecnie areny w Kalifornii.

Reklama