Polska: Stadiony w Ekstraklasie – sezon 2022/2023

źródło: Stadiony.net; autor: Stadiony.net

Polska: Stadiony w Ekstraklasie – sezon 2022/2023 Już wkrótce rozpocznie się nowy sezon Ekstraklasy, a w związku z tym warto wybrać się na wycieczkę po najnowszych obiektach, które będą arenami meczów w kampanii 2022/2023. Jakie stadiony pojawią się w czołówce, a także, gdzie odbędzie się finał Pucharu Polski?

Reklama

Gdzie odbędzie się finał Pucharu Polski?

Finał Pucharu Polski to co roku wielkie święto dla kibiców piłki nożnej w naszym kraju. Regularnie decydujące starcie odbywa się w okresie majówki, dzięki czemu kibice mają okazję wybrać się i wspierać swoją ukochaną drużynę na Stadionie Narodowym. W poprzednim sezonie wydarzyło się jednak wiele negatywnych rzeczy, które popsuły wizerunek tego piłkarskiego święta.

Decyzją Komendy Miejskiej PSP kibice nie dostali zgody na wniesienie oprawy, po czym fani Lecha Poznań odmówili wejścia na trybuny w ramach protestu. Można powiedzieć, że w mediach po zakończeniu tego spotkania głośniej było na temat kibiców niż przebiegu meczu. Ostatecznie to Raków Częstochowa po raz 2. w swojej historii zwyciężył w tych rozgrywkach. Warto również podkreślić, że fani tego zespołu pojawili się na trybunach w 2. połowie meczu, natomiast sympatycy Kolejorza nie weszli na trybuny w zorganizowanej grupie.

PGE Narodowy© Grzegorz Kaliciak / StadiumDB.com

Zakłady bukmacherskie proponują swoim kibicom wiele interesujących typów, nawet z kategorii okołosportowych, jednak na ten moment kursy na ewentualną zmianę stadionu finałowego w Pucharze Polski nie są jeszcze dostępne. Zakłady bukmacherskie live mają jednak to do siebie, że mogą zaskoczyć z dnia na dzień, więc warto śledzić ofertę, gdy temat zacznie się nakręcać.

Po zamieszaniu, do którego doszło po ostatnim finale Pucharu Polski, możliwa jest zmiana obiektu w kampanii 2022/2023, co wynika ze słów Cezarego Kuleszy: Stanowisko Kom. Miejskiej PSP o zakazie wnoszenia większych flag uderza w piękno sportu, jest niezrozumiałe i powoduje więcej szkód niż pożytku. Zmieniono zasady obowiązujące od lat. Jeżeli w przyszłości PSP nie zmieni swojego stanowiska, finał PP nie będzie organizowany w Warszawie.

Po Euro 2012 pięknych stadionów w naszym kraju nie brakuje, dlatego też z wyborem ewentualnego obiektu, który mógłby zastąpić Stadion Narodowy, raczej nie byłoby problemu. Biorąc pod uwagę historię, a także fakt, że w ostatnim meczu barażowym reprezentacja Polski zagrała na Stadionie Śląskim w Chorzowie, to wydaje mi się, że właśnie ten obiekt może być docelowym w przypadku zmiany. Kocioł Czarownic ma swój klimat, a dodatkowo czytając wypowiedzi kibiców, byłby to ich preferowany wybór.

Ostatecznie decyzja będzie należała do Polskiego Związku Piłki Nożnej, jednak wątpliwe, aby przepisy miały się zmienić przed najbliższym finałem.

Stadion Śląski© Stadiony.net

Stadiony w Ekstraklasie

W ostatnim sezonie z Ekstraklasy spadła Wisła Kraków, a to oznacza, że jeden z większych obiektów w naszym kraju nie będzie dostępny na mecze najwyższej klasy rozgrywkowej w kolejnej kampanii. W miejsce stadionu przy Reymonta pojawi się jednak nowy stadion Widzewa Łódź, który jeszcze nie miał okazji gościć meczów Ekstraklasy, a jedynie hitowe starcia w ramach Pucharu Polski. Oprócz tego dojdzie również stadion Korony Kielce, który bez wątpienia spełnia europejskie standardy, a także najmniej efektowny – obiekt Miedzi Legnica.

Oprócz tego rywalizacja w przyszłej kampanii będzie rozgrywać się na takich obiektach jak stadion Lechii Gdańsk, który jest jednym z najpiękniejszych w całej Ekstraklasie, jednak z reguły nie jest wypełniony do ostatniego miejsca. Biało-Zieloni w poprzednim sezonie grali całkiem nieźle, czego efektem był finisz na 4 miejscu, jednak nie sprawiło to, że na trybunach znajdowało się chociażby 20 000 ludzi. Polsat Plus Arena rzadko kiedy się zapełnia, jeśli nie mówimy o finale Ligi Europy, czy też meczu reprezentacji Polski. Podczas rozgrywek Ekstraklasy największa frekwencja jest na meczach z Legią Warszawa i Lechem Poznań.

Podobną sytuację oglądamy na trybunach stadionu we Wrocławiu. Tutaj również kibice, a także klub mają problem z wypełnieniem frekwencji i z reguły ponad 50% obiektu ma wolne miejsca podczas spotkań Ekstraklasy.

Polsat Plus Arena© Stadiony.net

Najlepszą frekwencję na polskich boiskach miał w poprzednim sezonie stadion przy ulicy Bułgarskiej. Na meczach Lecha Poznań z zazwyczaj sprzedaje się najwięcej biletów, a patrząc na ostatnie wyniki Kolejorza, można zakładać, że w nadchodzącym sezonie będzie podobnie. Kolejorz wywalczył mistrzowski tytuł, a bilety na ostatni mecz sezonu wyprzedały się niczym świeże bułeczki. Byli nawet kibice, którzy chcieli dopłacić, aby tylko obejrzeć ostatnie starcie z Zagłębiem Lubin i mistrzowską fetę.

Prawdopodobnie na 2. miejscu pod kątem frekwencji znajdzie się obiekt Legii Warszawa, jednak wiele będzie zależało od postawy piłkarzy tego zespołu. Jeśli Wojskowi będą grali tak słabo, jak w poprzednich rozgrywkach, to można nawet obstawić w ofercie zakładów bukmacherskich live, że nie będą mieli drugiej frekwencji w Ekstraklasie, a pokona ich Widzew Łódź. RTS nawet w rozgrywkach 2. Ligi wyprzedawał praktycznie cały obiekt karnetami i bił wszystkie rekordy.

Jaki stadion jest najładniejszy w Ekstraklasie? O opinię na ten temat poprosiliśmy jednego z neutralnych kibiców, który bywał na wielu obiektach: Muszę przyznać, że oglądałem mecze na stadionie w Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku. Do tej pory największe wrażenie na mnie zrobił stadion Polsat Plus Arena, jednak byłem tam na meczu kadry, co z pewnością dodało wiele do wizerunku, gdyż na meczach Ekstraklasy jest mniej niż 50% frekwencji, a trybuny świecą pustkami. Najładniejszy w naszym kraju jest Stadion Narodowy, a tuż za nim arena w Gdańsku – takie jest moje zdanie na ten temat.

W związku z nadchodzącym sezonem PKO BP Ekstraklasy, załoga Stadiony.net przygotowała redakcyjny ranking 18 stadionów, na których już za tydzień rozpocznie się wielkie granie na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce:

Reklama