Macedonia Północna: Powstanie nowy stadion dla reprezentacji

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Macedonia Północna: Powstanie nowy stadion dla reprezentacji Federacja Piłki Nożnej Macedonii (Fudbałska federacija na Makedonija) zdecydowała o rozpoczęciu procedury, w wyniku której powstać ma nowy obiekt dla drużyny narodowej. Projekt realizowany jest przez federację wraz z władzami gminy Aerodom, przy wsparciu rządu Macedonii Północnej.

Reklama

Nowy stadion ma zostać zbudowany na terenie kompleksu „Dom Piłki Nożnej” („Kuka nа fudbałot”), znajdującego się w gminie Aerodom, będącej częścią jednostki administracyjnej Wielkie Skopje. Centrum uroczyście otwarto w 2013 roku, a na ceremonii obecny był Michel Platini, ówczesny prezydent UEFA, która wsparła finansowo to przedsięwzięcie.

Nacionalna Arena Filip II Makedonski© Bakersdozen77 (cc: by-sa)

Na „Dom Piłki Nożnej” składa się siedziba federacji, cztery boiska treningowe oraz stadion z widownią na 3 000 miejsc, na którym swoje mecze rozgrywają macedońscy młodzieżowcy. Cały kompleks nosi nazwę Centrum Treningowego im. Petara Miloševskiego (Trening Centar Petar Milošewski), na cześć tragicznie zmarłego, byłego reprezentacyjnego bramkarza. 

Teraz ma znaleźć się tam arena piłkarska z prawdziwego zdarzenia o minimalnej pojemności 12 000 widzów i spełniająca wszystkie kryteria UEFA i FIFA do rozgrywania meczów klubowych i narodowych najwyższej rangi. Obie wspomniane organizacje mają dołożyć cegiełkę do budowy poprzez swoje programy poprawy infrastruktury piłkarskiej.

Naszym obowiązkiem jako Federacji Piłkarskiej Macedonii jest przyczynianie się do rozwoju piłki nożnej, a najlepszym sposobem aby to potwierdzić jest budowa stadionu, który wyznaczy nam drogę do największych sukcesów piłkarskich w naszej historii - powiedział prezydent związku Muamed Sejdini.

Nacionalna Arena Filip II Makedonski© Jörg Pochert

Obecnie większość swoich meczów reprezentacja Macedonii Północnej rozgrywa na mogącej pomieścić 36 400 widzów, Nacionałnej Arenie „Toše Proeski”. Obiekt położony w Skopje jest największy w kraju. W latach 2008–2013 został rozbudowany i zmodernizowany. Między 2009 a 2019 rokiem stadion nosił imię Filipa II Macedońskiego, co m.in. stało się zarzewiem konfliktu między Republiką Macedonii a Grecją.

W kwietniu 2019 roku, wskutek odwilży we wzajemnych stosunkach obu krajów, postanowiono zmienić patrona areny, którym został tragicznie zmarły piosenkarz Toše Proeski. 8 sierpnia 2017 roku na obiekcie rozegrano mecz o Superpuchar Europy.

Reklama