Katar: Przedsmak mistrzostw na Ahmad Bin Ali Stadium

źródło: Stadiony.net; autor: Rafał Zagrobelny

Katar: Przedsmak mistrzostw na Ahmad Bin Ali Stadium 13 i 14 czerwca w Katarze odbędą się ostatnie mecze barażowe o awans do Mistrzostw Świata 2022. Na stadionie w Al-Rayyan rywalizować będą Kostaryka i Nowa Zelandia oraz Peru i zwycięzca spotkania Australia - Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Reklama

Ahmad bin Ali Stadium, który będzie areną czerwcowej walki o mundial, kilka miesięcy później ugości uczestników mistrzostw. Odbędzie się na nim sześć meczów grupowych i jedno spotkanie 1/8 finału. Pierwszym z nich będzie konfrontacja reprezentacji Stanów Zjednoczonych z ostatnim europejskim kwalifikantem, czyli Szkocją, Ukrainą lub Walią.

Ahmad bin Ali Stadium© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Na 40-tysięcznym obiekcie podczas mistrzostw występować będą zespoły z grup B, E, F, czyli m.in. Anglicy i Belgowie. Co ciekawe, w listopadzie powróci tu również jeden z uczestników baraży. Dokładnie Kostaryka lub Nowa Zelandia. Jedna z tych reprezentacji podczas meczu grupowego z Japonią będzie miała małą przewagę w znajomości stadionu i jego zaplecza.

Jeśli chodzi o rozgrywaną tutaj walkę o dwie ostatnie przepustki na mundial, wszystko rozpocznie się 7 czerwca od półfinałowego starcia Australii i ZEA. Zwycięzca 13 czerwca zmierzy się z Peru. Dzień później odbędzie się drugi barażowy finał między Kostaryką i Nową Zelandią.

Ahmad bin Ali Stadium© Pattern Design / Supreme Committee for Delivery and Legacy

Dla zlokalizowanego w Al-Rayyan stadionu nie będą to pierwsze oficjalne mecze. Arena została zainaugurowana 18 grudnia 2020 roku i do tej pory odbywały się tutaj m.in. spotkania w ramach Pucharu Emira i Pucharu Narodów Arabskich 2021. 

Obiekt jest nazywany “bramą na pustynię”. Otacza go piaszczysty krajobraz, a obok znajduje się wielkie centrum handlowe. Wyróżnikiem areny jest lekka, ażurowa, metalowa elewacja, pod którą zamontowane są ekrany rozświetlające stadion po zmroku.

Ahmad bin Ali Stadium© Pattern Design / Supreme Committee for Delivery and Legacy

Krzesełka, które za obiema bramkami tworzą wzór głowy lwa, częściowo zostały wyprodukowane w Polsce. Gospodarzem obiektu jest klub Al-Rayyan FC. Po mistrzostwach górna część trybun zostanie rozebrana, a siedziska trafią w różne lokalizacje na całym świecie. Pojemność docelowa wyniesie ok. 21 000 miejsc.

Na obiekcie zastosowano nowoczesną technologię chłodzenia, która ma zapewnić niską temperaturę zarówno na trybunach, jak i na boisku. O ile w przypadku rozgrywanych w listopadzie i grudniu mistrzostw nie będzie to miało aż takiego znaczenia, podczas czerwcowych baraży może być niezbędne. Średnia temperatura w Katarze w tym okresie wynosi bowiem ponad 40 stopni Celsjusza!

Przypominamy, że wszystkie stadiony Mistrzostw Świata 2022 możecie zobaczyć na naszym kanale YouTube:

Reklama