Holandia: Philips Stadion najlepszy w ogólnokrajowym teście

źródło: Stadiony.net; autor: Rafał Zagrobelny

Holandia: Philips Stadion najlepszy w ogólnokrajowym teście Holenderski tygodnik piłkarski Voetbal International uznał Philips Stadion za najlepszy piłkarski obiekt w Holandii. Arena, na której swoje mecze rozgrywa PSV Eindhoven, zebrała najlepsze noty w teście przeprowadzonym przez redaktorów magazynu.

Reklama

Choć Philips Stadion nie należy do najmłodszych, przez lata był sukcesywnie modernizowany. Według dziennikarzy te inwestycje przełożyły się na wyjątkowy komfort oferowany kibicom. 35-tysięczny obiekt wyróżnia się na tle innych aren piłkarskich w kraju dzięki bogatemu zapleczu, nowoczesnym rozwiązaniom i wyjątkowej atmosferze - czytamy w magazynie.

Philips Stadion© Ralf Roletschek

Obiekty Eredivisie pod lupą

Redakcja Voetbal International postanowiła przetestować wszystkie osiemnaście stadionów Eredivisie krótko po tym, jak kibice wrócili na trybuny po długim okresie pandemicznych ograniczeń. Test można określić jako prestiżowy, ponieważ magazyn jest uznanym medium piłkarskim w Holandii.

Eredivisie, z około sześcioma milionami widzów rocznie to najchętniej oglądana liga po europejskiej "Wielkiej Piątce" i angielskiej Sky Bet Championship. Dla klubów bardzo ważne jest, aby tak pozostało. Przychody ze sprzedaży praw telewizyjnych są niskie w porównaniu z innymi dużymi ligami, co sprawia, że wpływ frekwencji na budżet klubu jest naprawdę ogromny.

Philips Stadion© Delos7

Niezwykle ważne są również wpływy od sponsorów. Dlatego w Holandii nie obawiają się współpracy z branżą hazardową. Wiele klubów jest sponsorowanych przez bukmacherów. Na niektórych obiektach pojawiają się nawet kasyna, chociaż najczęstszym przypadkiem jest współpraca z platformami internetowymi. Aby znaleźć najlepsze holenderskie kasyno online odwiedź tę stronę.

Stary, ale jary

Stadion PSV został oddany do użytku w 1913 roku. Jednak według dziennikarzy holenderskiego magazynu wiek obiektu nie działa na jego niekorzyść. Pięknie położony stadion przy Frederiklaan został otwarty 27 lat wcześniej niż De Kuip, ale kontrast między tymi dwoma starymi bastionami futbolu nie mógłby być większy - twierdzi Voetbal International.

Philips Stadion© FLX (cc: by-sa)

PSV daje przykład, że nawet historyczny stadion może spełniać wszystkie współczesne wymagania, jeśli tylko jest stale modernizowany i ulepszany - uważają redaktorzy magazynu. Z pewnością pomaga w tym fakt, że PSV jest właścicielem stadionu, więc klub ma wszystko pod kontrolą i może podejmować szybkie decyzje.

W imieniu PSV nagrodę odebrał dyrektor generalny Toon Gerbrands. Gościnność i innowacyjność są w genach PSV. Philips Stadion jest wyjątkowy. Stoi w tym samym miejscu, w środku miasta, od 112 lat. Ta nagroda jest szczególnie ważna dla wszystkich ludzi, którzy tu pracują. To oni tworzą tę atmosferę - powiedział przedstawiciel klubu.

Philips Stadion© Jos Dielis (cc: by-sa)

Czy doczeka się rozbudowy?

Nagroda przyznana przez Voetbal International nie powinna dziwić. Obiekt PSV jest dopiero trzecim holenderskim stadionem pod względem pojemności, tracąc do Stadion Feijenoord blisko 16 000, a do Johan Cruijff ArenA aż 20 000 miejsc. Ale atmosfera i komfort obiektu sprawiają, że często gości tu reprezentacja kraju.

W historii areny nie brakuje też prestiżowych spotkań. To tutaj odbyły się trzy mecze Mistrzostw Europy w 2000 roku i tu w 2006 roku Sevilla pokonała Middlesbrough 4:0, zdobywając Puchar UEFA - swoje pierwsze europejskie trofeum. Nic dziwnego, że pojawił się pomysł rozbudowy stadionu do ok. 45 000 miejsc. Plan był jednak połączony z pomysłem organizacji w Holandii Mundialu w 2018 roku i na razie modernizacja została odsunięta w czasie.

Reklama