Barcelona: Blaugrana na rok opuści Camp Nou

źródło: Stadiony.net; autor: Rafał Zagrobelny

Barcelona: Blaugrana na rok opuści Camp Nou To już pewne - remont największego piłkarskiego obiektu w Europie ruszy w czerwcu tego roku. Co więcej, przez cały sezon 2023/24 piłkarze i kibice “Dumy Katalonii” będą musieli zadomowić się na Stadionie Olimpijskim w Barcelonie.

Reklama

Informacje oficjalnie przekazał mediom i fanom prezydent Barcelony, Joan Laporta. Pierwsze prace zaplanowano na przełom wiosny i lata tego roku. Przez kolejnych kilkanaście miesięcy modernizacja tylko nieznacznie ograniczy liczbę krzesełek na Camp Nou.

Nou Camp Nou© FC Barcelona

Nowocześnie i ekologicznie

Rewolucja zacznie się na starcie kolejnego sezonu. W 2023 roku Barcelona wyprowadzi się ze swojego obiektu i powróci tam dopiero w kolejnym sezonie. Wtedy dostępne powinno być ok. 50% krzesełek, a gotowy stadion, zbudowany według zatwierdzonego projektu, zobaczymy najpewniej w sezonie 2025/26.

Długo odkładana przebudowa Camp Nou sprawi, że pojemność areny wzrośnie do ok. 105 000 miejsc. W sumie za 1,5 miliarda € powstanie m.in. okalający stadion pierścień ze strefami VIP między drugim i trzecim - zbudowanym od podstaw - poziomem trybun. Stadion będzie w pełni zadaszony, a pod dachem zainstalowany zostanie 360-stopniowy ekran. Pojawi się nowe muzeum i sklepy klubowe. W ramach inwestycji zmieni się także przestrzeń wokół obiektu.

Nou Camp Nou© FC Barcelona

Projekt, za który odpowiadali Nikken Sekkei, Joan Pascual i Ramon Ausió Arquitectes, uwzględnia liczne rozwiązania ekologiczne. To m.in. ogniwa fotowoltaiczne o powierzchni 30 000 m2 na dachu, system geotermalny, energooszczędny sposób dystrybucji ciepła i chłodu oraz duży parking dla rowerów, zamiast rozbudowy liczby miejsc postojowych dla samochodów.

Klub z Katalonii od dłuższego czasu jest w złej kondycji finansowej, ale stadionowa inwestycja ma przynieść Barcelonie same korzyści, również te finansowe. Roczne przychody generowane z obiektu mają wynieść nawet 200 mln €, co pozwoliłoby na spłacenie całej inwestycji po 35 latach.

Nou Camp Nou© FC Barcelona

Kiedyś Espanyol, dziś Barcelona

Tymczasowym domem Barcelony na czas remontu w sezonie 2023/24 stanie się Estadi Olímpic Lluís Companys. Arena powstała w 1927 roku w ramach przygotowań do wystawy Expo. W 1992 roku była miejscem otwarcia i zamknięcia Igrzysk Olimpijskich. Przez lata odbyło się tutaj wiele wydarzeń lekkoatletycznych i koncertów. 

Dla niektórych fanów Barcelony gorzką pigułką do przełknięcia będzie zapewne fakt, że w latach 1997 - 2009 swoje domowe mecze rozgrywał tutaj RCD Espanyol. Wyróżnikiem stadionu jest monumentalna, eklektyczna w stylu fasada. Arena z zewnątrz bardziej przypomina zamek, niż obiekt sportowy. Na trybunach może zasiąść prawie 56-tysięczna widownia, co czyni stadion jednym z największych w Hiszpanii.

Estadi Olímpic Lluís Companys© Volkanikz

Reklama