Argentyna: River Plate jeszcze bardziej monumentalne

źródło: Stadiony.net; autor: Michał Feter

Argentyna: River Plate jeszcze bardziej monumentalne Kultowy stadion w Buenos Aires zmienia się nie tylko pod względem infrastruktury. Podczas konferencji prasowej prezydent klubu, Jorge Brito, potwierdził, że podpisano umowę dotyczącą praw do nazwy obiektu. Dzięki temu będzie mogła zostać zrealizowana druga faza przebudowy obiektu popularnych „Los Millonarios”.

Reklama

W konferencji wziął również udział Francisco De Narváez, prezes firmy, która zdecydowała się na sponsorowanie nazwy ikony argentyńskiego futbolu. Obecnie spółka ta jest dziewiątym co do wielkości prywatnym pracodawcą w kraju, zatrudniając ponad 9000 pracowników w 92 przejętych od WALMART supermarketach „Mas”, rozmieszczonych w 21 prowincjach na terenie kraju oraz w samym Buenos Aires.

Mas Monumental© instagram: @gui10.road

Smaczku zmianie nazwy dodaje fakt, że znakomicie komponuje się z obecną. Zamiast „El Monumental” będzie brzmiała ona „Mas Monumental”. Tłumacząc tą grę słów na język polski, stadion zamiast „Monumentalny” będzie „Bardziej Monumentalny”.

Dla przeciętnego kibica piłki nożnej zmiana będzie praktycznie niezauważalna, a dla klubu wiązać się będzie z poważnym zastrzykiem gotówki. Jest to szczególnie ważne, gdyż jak wyraźnie podkreślił prezydent klubu, w Argentynie nie ma możliwości uzyskania na takie działania dotacji państwa ani długoterminowego kredytu. Projekt musi być realizowany przez prywatnych partnerów i sponsorów.

Umowa została podpisana na siedem lat. W zamian za nazwę, klub otrzyma 20 mln $, które będą stanowiły 50% kosztów drugiej fazy modernizacji stadionu. Co ważne, duża część z tych środków ma zostać uruchomiona już na początku obowiązywania umowy.

Czujemy ogromne szczęście i wielką dumę z bycia częścią tego projektu – stwierdził De Narváez. I dodał - Jak będzie wyglądała Argentyna za siedem lat? Tego nie wiemy. Jedno natomiast jest pewne. Najnowocześniejszym stadionem w Ameryce Południowej będzie Mas Monumental.

Mas Monumental© Globovisión (cc: by-nc)

Prace budowlane, których zakres jest imponujący, mają rozpocząć się za kilka tygodni. Projektem będzie kierowała hiszpańska firma konsultingowa, inżynieryjna i architektoniczna IDOM. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem w połowie 2024 roku będzie to największy stadion w Ameryce Południowej.

Sprzedaż praw do nazwy stadionu Monumental pokazuje trend, który nabiera rozpędu w kraju, gdzie futbol jest często porównywany do religii. Argentyński Związek Piłki Nożnej sprzedał w 2021 roku prawa do nazwy ligi firmie Socios.com. Liga argentyńska w sezonie 2021/2022 to “Torneo Socios.com".

Choć w tej transakcji nie wszystko poszło zgodnie z planem i strony dochodzą swoich praw w sądzie, należy się spodziewać kolejnych wiadomości w tym zakresie. Infrastruktura stadionowa w Argentynie ma jeszcze bardzo dużo do nadrobienia i pieniądze z „naming rights” są klubom bardzo potrzebne.

Reklama