Szczecin: Krzesełka zamontowane i policzone. Stadion Pogoni w TOP 10!

źródło: Stadiony.net; autor: Rafał Zagrobelny

Szczecin: Krzesełka zamontowane i policzone. Stadion Pogoni w TOP 10! To będzie dziesiąty stadion w Polsce pod względem pojemności. W Szczecinie praca wre, a otwarcie nowej areny miejscowej Pogoni zbliża się wielkimi krokami. Patrząc na zdjęcia można odnieść wrażenie, że obiekt jest już praktycznie gotowy.

Reklama

Takie odczucia nie są zresztą dalekie od prawdy, bo to, co obecnie dzieje się ul. Karłowicza w Szczecinie, to już właściwie tylko tzw. wykończeniówka. Wykonywane są tynki i gładzie gipsowe, posadzki i płytki, trwa malowanie, prowadzony jest montaż termoizolacji, systemów wentylacji, instalacji elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych – informuje Piotr Zieliński, rzecznik prasowy spółki Szczecińskie Inwestycje Miejskie.

Stadion Floriana Krygiera© Szczecińskie Inwestycje Miejskie

Stadion Floriana Krygiera będzie nie tylko jednym z ładniejszych (choć to oczywiście rzecz gustu), ale również jednym z największych stadionów w Polsce. A dokładnie dziesiątym na liście największych aren piłkarskich w kraju. W momencie pisania tego tekstu monterzy prawdopodobnie przykręcają jedno z ostatnich krzesełek na lożach VIP nowego obiektu “Portowców”.

W sumie miejsc siedzących będzie tutaj dokładnie 21 163. Co prawda rekord frekwencji z 1960 i 1983 roku jest niezagrożony (35 000 na meczach z Ruchem Chorzów i Widzewem Łódź), ale akustyka zamkniętych dachem trybun z pewnością będzie o niebo lepsza, niż na historycznym stadionie Pogoni.

Stadion Floriana Krygiera© Szczecińskie Inwestycje Miejskie

Co ciekawe, pierwsze krzesełka pojawiły się na trybunie zachodniej już w czerwcu 2020 roku. Wszystko dlatego, że arena powstawała etapami, aby drużyna bez przerw mogła rozgrywać tutaj swoje domowe mecze. Najpierw powstały trybuna zachodnia i południowa. Później przyszedł czas na wschodnią i północną, w której ulokowane są loże biznesowe.

Montaż krzesełek VIP na trybunie północnej zwieńczył więc blisko dwuletni proces, który w sposób symboliczny pieczętuje wejście budowy w ostatni etap. Kolor siedzeń jest taki tam jak w pozostałej części obiektu. To głównie antracyt, ale przeplatany klubowymi barwami granatowo-bordowymi. Krzesełka VIP odróżniają się tylko dodatkowym obiciem na siedzisku oraz oparciu.

Stadion Floriana Krygiera© Szczecińskie Inwestycje Miejskie

Wykonawcą inwestycji jest spółka Stadion Szczecin Korporacja Budowlana Doraco, a nadzór nad realizacją sprawują Szczecińskie Inwestycje Miejskie, spółka magistratu. Koszt budowy jest szacowany na ok. 364 mln zł, z czego 93,5 mln zł władze miasta otrzymały w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Reklama