Katowice: Warsztaty i dom na budowie stadionu GieKSy

źródło: StadiumDB.com; autor: Robert Saganowski

Katowice: Warsztaty i dom na budowie stadionu GieKSy Budowa nowego obiektu GKS-u Katowice ruszyła w połowie października 2021 roku. Po ponad 6 miesiącach od tamtych wydarzeń prace trwają w najlepsze, jednak nie obędzie się bez kontrowersji. Praktycznie na samym środku budowy znajdują się bowiem warsztaty samochodowe oraz dom rodzinny!

Reklama

GKS Katowice i jego kibice nie mogą doczekać się już przeprowadzki na nowy stadion. Co prawda cały proces potrwa jeszcze co najmniej 2 lata, a obecnie priorytetem jest ukończenie prac ziemnych i gruntowych, ale sympatycy GieKSy z zapartym tchem śledzą progres na placu budowy. W ostatnich tygodniach okazało się jednak, że w bezpośrednim pobliżu znajduje się kilka budynków, które… mają pozostać w tym samym miejscu mimo prowadzonych prac.

Stadion GKS-u Katowice© RS Architekci

Stadion, na który GKS wyprowadzić ma się już w 2024 roku, powstaje u zbiegu ulic Bocheńskiego i Dobrego Urobku na południu Katowic. Obecnie znajduje się tam kilka warsztatów samochodowych, które połączone są z domem rodzinnym, gdzie od lat mieszkają ludzie.

W sąsiedztwie na co dzień jeżdżą głośne ciężarówki, a liczne koparki wykorzystywane są do prac ziemnych. Droga do warsztatów prowadzi przez plac budowy, a mimo to nikt nie zamierza zrywać z interesem. Obok znajduje się też pusty, parterowy dom mieszkalny. Brzmi jak krajobraz księżycowy, prawda?

Niezadowolenie wobec zaistniałej sytuacji wyraża mieszkanka budynku przy ul. Upadowej, Alicja Wolska. No, nie jestem zadowolona, że będzie tutaj stadion. Tyle drzew wycięli. Będziemy teraz mieszkali przy stadionie – mówi katowiczanka w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim. Nikt nas stąd nie wygania. Tutaj mieszkałam od 1974 roku, wcześniej na Podgórnej. Proszę zobaczyć, już budują drogę, którą będzie dało się wjechać do nas od Bocheńskiego. Tutaj będą parkingi, tu boiska treningowe, a stadion będzie tam na górce – dodaje obrazowo Wolska.

Stadion GKS-u Katowice© MARTA VIDEO

Piłeczkę odbijają za to sami budowlańcy, który uważają, że sami „nie są od eksmitowania, a od budowania”. W tym samym czasie pani Alicja zastanawia się co będzie się działo z domem w trakcie trwania pobliskiej inwestycji, a jednym z pomysłów jest jego sprzedaż.

Przypomnijmy, że nowy obiekt GKS-u Katowice ma pomieścić około 15 000 widzów. Projekt będzie realizowany w dwóch etapach, przy czym w pierwszym z nich powstać ma m.in. rzeczony stadion oraz hala sportowa. Następnie planowana jest budowa płyt parkingowych oraz dodatkowych dróg.

Reklama