Gorzów Wielkopolski: Już niedługo remont stadionu piłkarskiego?

źródło: Stadiony.net; autor: Robert Saganowski

Gorzów Wielkopolski: Już niedługo remont stadionu piłkarskiego? Co prawda w mieście na co dzień króluje żużel, jednak Gorzów chciałby również rozwoju w zakresie piłki nożnej. Postawiono już pierwsze kroki na drodze do modernizacji stadionu OSiR, a niedługo powstać ma sama koncepcja.

Reklama

Województwo lubuskie nierzadko określane jest mianem „piłkarskiej pustyni”. Zresztą nie bez przyczyny. Żaden klub z tej części Polski nie ma swojego przedstawiciela na szczeblu centralnym i póki co nie zapowiada się, żeby w kwestii sportowej prędko miało się coś zmienić. Jeśli nie można awansować na boisku, trzeba interweniować w kwestii infrastrukturalnej.

Jako pierwsza sygnał do działania dała Zielona Góra, która planuje budowę stadionu na 10 000 miejsc, a teraz swoje „trzy grosze” w lokalnej rywalizacji dorzuca Gorzów Wielkopolski. Oby dwa miasta rywalizują przede wszystkim w rozgrywkach żużlowych, jednak już wkrótce ma to się zmienić i, ku uciesze lokalnych bukmacherów, w końcu będzie można zawierać zakłady na piłkę nożną z prawdziwego zdarzenia.

Stadion Stilonu© Sebastian Spychała, Stadiony.net

Obecny stadion Stilonu przy ul. Olimpijskiej powstał w 1929 roku i jest najstarszą areną sportową w mieście. Piłkarskim gospodarzem stadionu pierwotnie były Warta, Gwardia, a w drugiej połowie XX wieku Unia i Stilon. Obecnie to ci ostatni, wraz z Wartą, pełnią funkcję gospodarza na obiekcie OSiR-u. 

Stilon od kilku lat gra jednak w IV lidze, lecz nawet na tym poziomie rozgrywkowym nie przystoi mu występować na tak wysłużonym stadionie. Warta co sezon z trudnością utrzymuje się w III lidze, a jeśli „Stilonowcom” uda się wywalczyć awans, kibice już niedługo mogą doczekać się ponownych derbów miasta… na czwartym szczeblu rozgrywkowym.

Gorzów Wielkopolski to ponad 120-tysięczne miasto, które niewątpliwie pragnie wielkiej piłki. Co prawda tuż za rogiem można posmakować futbolu z prawdziwego zdarzenia przejeżdżając przez granicę polsko-niemiecką, jednak ambicje obu klubów i miasta sięgają wyżej niż III liga. W końcu pojawiło się światełko w tunelu i stadionowy „staruszek” ma zostać przebudowany.

Stadion Stilonu© Sebastian Spychała, Stadiony.net

Jako pierwsza powstać ma koncepcja modernizacji stadionu na 8 000 – 10 000 miejsc. Inwestycja ma być realizowana etapami, lecz póki co konieczne są analizy dokumentów, oględziny oraz konsultacje ze specjalistami. Docelowo stadion ma spełniać warunki licencyjne II ligi, z możliwością podwyższenia do szczebla wyżej. 

Na terenie obiektu znaleźć mają się m.in. pomieszczenia gospodarcze i magazynowe, a także nowoczesna szatnia z natryskami dla zawodników, trenerów i sędziów, loże VIP, sale konferencyjne oraz lokale gastronomiczne i sklepy. Konieczne będzie również zaplanowanie miejsc parkingowych wokół stadionu z wykorzystaniem terenu należącego do obecnej infrastruktury.

Jak informuje magistrat, przetarg na wyłonienie wykonawcy projektu modernizacji stadionu ma zostać ogłoszony na przełomie kwietnia i maja, a sama budowa miałaby wystartować za kilka lat. Póki co nieznane są nawet koszta inwestycji, jednak według urzędników będzie ona na tyle spora, że plan przebudowy należy wykonywać etapami.

Stadion Stilonu© Sebastian Spychała, Stadiony.net

Stadion piłkarski to nie jedyna inwestycja sportowo-infrastrukturalna, która jest w mieście na świeczniku. W Gorzowie dużo mówi się o przedłużonej dacie oddania do użytku stadionu lekkoatletycznego. Budowa obiektu ALKS AJP Gorzów ruszyła na początku 2021 roku i miała zakończyć się w połowie marca 2022. 

Już od dawna wiadomo, że ten termin jest nieaktualny, a obecne szacunki zakładają zakończenie robót za niecałe 2 miesiące, w czerwcu. W teorii arena będzie umożliwiała grę w piłkę nożną, jednak w mieście liczą, że dzięki przebudowie stadionu Stilonu nie będzie konieczne „wysyłanie” piłkarzy na obiekt przy ul. Krasińskiego.

Reklama