Francja: Biało-czerwona łódź powstanie nad Atlantykiem

źródło: Stadiony.net; autor: Robert Saganowski

Francja: Biało-czerwona łódź powstanie nad Atlantykiem Położony nad oceanem, francuski Brest, wreszcie doczeka się nowego stadionu. Kibice znad Atlantyku już za kilka lat mają zasiąść na trybunach nowej, 15-tysiecznej areny. 30 marca zaprezentowano wizualizacje obiektu, a teraz w Bretanii myślą już o początku budowy.

Reklama

72 lata i basta. Przez taki okres Stade Francis-Le Blé był domowym obiektem piłkarzy Stade Brestois 29. Co prawda sam stadion „jest na chodzie” już od okrągłych 100 lat, jednak SB29 rozgrywa tam swoje spotkania od 1950 roku.

Obecna arena jeszcze przez kilka lat będzie przyjmować sympatyków „Biało-czerwonych”, jednak przed dwoma dniami zaprezentowano projekt, który z pewnością wlewa optymizm w serca kibiców z najdalej położonego na zachód miasta Francji.

Stade Francis-Le Blé© frederic.

Nowy, 15-tysięczny Stade au Froutven ma powstać na północno-wschodnich przedmieściach miasta, w gminie Guipavas. Już 4 lata temu głośno mówiło się o projekcie stadionu w Breście, lecz oficjalne wizualizacje zostały zaprezentowane dopiero 30 marca 2022. Arenę okrywać będzie biało-czerwona elewacja, w górnej części przechodząca w zadaszenie pokrywające całą widownię.

Charakterystycznym elementem areny będzie sześć wysokich masztów ustawionych na trybunach za bramkami (po trzy na każdej). Na ich szczytach znajdą się turbiny wiatrowe, a dach pokryty zostanie 8000 m² paneli fotowoltaicznych. Co prawda w Breście zapewne nie uda się pobić rekordu Guinnessa ustanowionego przez Nef Stadyumu, jednak zdecydowanie można przyklasnąć planowanym rozwiązaniom technologicznym.

Stade au Froutven© Stade Brestois 29

Kluczową koncepcją w projekcie autorstwa François de La Serre (Architecte DLPG) jest „biało-czerwona łódź w oceanie zieleni”. Stadion będzie miał układ typowo piłkarski, z trybunami usytuowanymi za liniami końcowymi boiska. Trybuny za bramkami będą niższe od tych wzdłuż boiska, a ich łączna pojemność wyniesie 15 000 widzów, z czego 700 miejsc dostępnych będzie w lożach.

Wokół stadionu wygospodarowane zostanie 1450 miejsc parkingowych. Niedaleko, bo w odległości kilometra znajduje się również centrum treningowe klubu. Komunikacja w ogóle będzie sporym pozytywem w kontekście budowy nowego domu SB29. Dobry dojazd do centrum miasta dzięki dogodnym drogom dojazdowym, transportowi publicznemu czy ścieżkom rowerowym, to wielki atut położenia na przedmieściach w pobliżu centrum handlowego. Niedaleko znajduje się także lotnisko oraz główne drogi wylotowe na wschód.

Stade au Froutven© Stade Brestois 29

Wstępne plany zakładają rozpoczęcie budowy Stade au Froutven (robocza nazwa) w 2024 i oddanie obiektu do użytku w 2026. Koszt realizacji projektu szacowany jest na 85 mln € i ma być w większości pokryty ze środków prywatnych. Nowy obiekt zastąpi położony bliżej centrum Stade Francis-Le Blé, który docelowo, po przeprowadzce, ma zostać zlikwidowany.

Reklama