USA: Stadion Denver Broncos w płomieniach

źródło: Stadiony.net; autor: Rafał Zagrobelny

USA: Stadion Denver Broncos w płomieniach 14 lóż i około 200 krzesełek spłonęło podczas pożaru, który w ubiegłym tygodniu wybuchł na stadionie w Denver. Dzięki szybkiej akcji straży pożarnej płomienie nie zajęły większej części obiektu, ale kłęby czarnego dymu i tak były widoczne w promieniu wielu kilometrów.

Reklama

Pożar na Empower Field at Mile High zajął niemal 93 m² wschodniej części trybun. Straż pożarna odebrała zgłoszenie około godziny 14:15, a pół godziny później płomienie były już opanowane. W porę zadziałał system zraszaczy, zapobiegając szybszemu rozprzestrzenianiu się ognia, ale do jego skutecznego ugaszenia niezbędna była akcja 75 strażaków.

Denver Fire Department© Denver Fire Department

Kłęby dymu i łatwopalne krzesełka

Póki co nie udało się ustalić przyczyny pożaru. Wiadomo, że ogień pojawił się w części, gdzie prowadzone były prace remontowe. Najważniejszą informacją jest na pewno fakt, że nikt nie ucierpiał - wśród strażaków, robotników, ani wśród uczestników wycieczki, która w tym czasie zwiedzała stadion.

Mimo szybkiej akcji strażacy nie byli w stanie zapobiec zniszczeniom. Spłonęło blisko 200 krzesełek i czternaście lóż. To właśnie w strefie VIP zaobserwowano pierwsze płomienie, które później szybko wydostały się na zewnątrz trybuny. “Ten rodzaj plastiku, z którego wykonane są siedzenia, pali się ze znaczną gwałtownością [...], ale także wytwarza ogromne ilości czarnego dymu" - powiedział rzecznik straży pożarnej kpt. Greg Pixley.

Denver Fire Department© Denver Fire Department

Kłęby wydobywające się z wnętrza stadionu były widoczne w całym centrum Denver. Dramatyczny widok wywołał korki na przebiegającej blisko stadionu drodze stanowej nr 25.

Twitter

Pierwsze “Zaprojektuj i wybuduj” w NFL

Stadion Empower Field at Mile High może przyjąć 76 125 kibiców i oferuje 8 300 miejsc VIP i 144 loże. Został zainaugurowany 11 sierpnia 2001 roku i zastąpił stary Mile High Stadium, w którego miejscu dziś znajduje się parking dla kibiców.

Empower Field at Mile High© Darren

Projekt nowego stadionu był pierwszym w historii NFL zleceniem w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Podobnie jak jego poprzednik, obiekt ma charakterystyczny układ z trzema trzypoziomowymi trybunami i jedną jednopoziomową po stronie południowej. W 2013 arena przeszła swoją pierwszą znaczącą modernizację. Za 32 mln $ wymieniono telebimy oraz inne elementy systemów audiowizualnych.

Broncos zmienią właściciela?

Pożar stadionu nie jest jedyną informacją, która zelektryzowała fanów Denver Broncos w ostatnich dniach. Okazuje się, że klub NFL i jego obiekt w niedługiej przyszłości mogą zmienić właściciela. Lakoniczne wypowiedzi na ten temat pojawiały się już od kilku miesięcy, ale teraz doczekaliśmy się jednoznacznego stwierdzenia przedstawiciela klubu.

Empower Field at Mile High© Roy Barnett Jr 

Prezes Joe Ellis potwierdził, że jest wielu zainteresowanych zakupem Broncos za ponad 4 000 000 dolarów. Wskazał również, że transakcja powinna zostać sfinalizowana przed wrześniowym startem sezonu NFL. Ellis nie zdradził, kto jest możliwym nabywcą drużyny z Denver, ale portal Westword wymienia nazwiska właściciela Amazona Jeffa Bezosa, słynnego rapera Jay-Z i byłego quarterback Broncos i jednego z najwybitniejszych futbolistów w historii - Peytona Manninga.

Reklama