Szczecin: Stadion Pogoni na ostatniej prostej

źródło: Stadiony.net; autor: Rafał Zagrobelny

Szczecin: Stadion Pogoni na ostatniej prostej W połowie 2022 roku powinna zakończyć się budowa nowego stadionu w Szczecinie. Gołym okiem widać postępy, a trybuny i stalowa konstrukcja dachu mają już docelowy kształt. Pozostałe prace wkraczają w finalny etap.

Reklama

Historia nowego stadionu Pogoni sięga 2013 roku. Wtedy władze Szczecina rozstrzygnęły konkurs na koncepcję przebudowy starego obiektu. Po wielu perturbacjach finalnie zapadła decyzja o budowie areny od podstaw, a prace rozpoczęły się dopiero w 2019 roku. 

Inwestycję podzielono na dwa etapy, aby drużyna Pogoni mogła bez przeszkód cały czas korzystać z boiska. Na początku powstały: trybuna zachodnia i południowa. Pierwsza z nich została zrealizowana w formie łuku, zachowując tym samym charakterystykę swojej historycznej poprzedniczki.

Stadion Floriana Krygiera© Szczecińskie Inwestycje Miejskie

Kiedy pracownicy klubu przeprowadzili się do nowych części stadionu, rozpoczęła się realizacja drugiego etapu. Rozebrano trybunę północną i zaczęły się przygotowania do postawienia trybuny wschodniej, gdzie w przypadku starego stadionu była wyłącznie pusta przestrzeń.

Obecnie wszystkie cztery trybuny, jak i stalowa konstrukcja dachu, są już w docelowym kształcie. W drugiej połowie lutego uzupełniono pokrycie dachu we fragmencie narożnika północno-wschodniego, a wokół głównej płyty boiska wykonano ostatni fragment betonowej opaski.

Stadion Floriana Krygiera© Szczecińskie Inwestycje Miejskie

Rozpoczęło się stawianie szklanych balustrad na trybunie VIP i prace przy budowie drugiego boiska treningowego. Trwa także montaż siatki elewacyjnej oraz newralgiczny moment dla wszystkich kibiców - montaż ostatniej partii krzesełek na trybunie północnej. W toku jest budowa dróg dojazdowych i parkingów od strony północnej, wschodniej i zachodniej.

Wewnątrz dwóch najnowszych trybun na pełnych obrotach pracują już ekipy wykończeniowe. W komunikacie spółki Szczecińskie Inwestycje czytamy: “Wykonywane są posadzki, układane kafelki, wykonywana jest termoizolacja, trwa montaż ścian działowych i różnego rodzaju instalacji”.

Stadion Floriana Krygiera© Szczecińskie Inwestycje Miejskie

Warto odnotować, że ostatnio kolejna część kompleksu otrzymała decyzję o pozwoleniu na użytkowanie. To parking policji oraz część trybuny południowej, na której mogą już zasiadać kibice.

Przypomnijmy, że koszt budowy obiektu ma wynieść nieco powyżej 364 mln zł, z czego 93,5 mln zł władze Szczecina otrzymały w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Reklama