Brazylia: Więcej skyboksów na Arena MRV

źródło: Stadiony.net; autor: Rafał Zagrobelny

Brazylia: Więcej skyboksów na Arena MRV Budowa nowego domu Atlético Mineiro idzie bardzo sprawnie. Podobnie jak sprzedaż skyboksów. Okazało się, że do oferty trafi ich więcej, niż w pierwotnie planowano. Na początku marca klub poinformował, że nowe przestrzenie VIP przeznaczone do zakupu zostaną wygospodarowane w trybunie północnej.

Reklama

Wcześniej do sprzedaży dostępne były loże w trybunie południowej, zachodniej i wschodniej. Po dodaniu kolejnych opcji, w sumie Arena MRV będzie oferowała 128 boksów. Wszyscy, którzy zdecydują się na zakup, zagwarantują sobie możliwość korzystania z tej przestrzeni podczas wszystkich domowych meczów Atlético przez okres 15 lat. Właściciele lóż będą też mieli pierwszeństwo w zakupie biletów na wydarzenia kulturalne i rozrywkowe oraz mecze piłki nożnej innych drużyn (np. reprezentacji Brazylii).

Arena MRV© instagram.com/arenamrv / youtube.com/ArenaMRV / www.arenamrv.com.br

Przypływ gotówki związany ze sprzedażą kolejnych skyboksów jest dla klubu niezwykle istotny, bo wzrosły też koszty budowy stadionu. Na początku budżet inwestycji wynosił 410 mln reali. Później urósł do 560 mln reali (wówczas ok. 375 mln zł). W międzyczasie ceny materiałów poszły drastycznie w górę i według najnowszych kosztorysów całkowity koszt budowy zamknie się w okolicy 700 mln reali (630 mln zł po kursie z 24.03.2022).

Stadion w połowie gotowy

Rosnące koszty nie spowalniają jednak tempa prac. Obecnie MRV Arena jest już ukończona niemal w 50 procentach. Przypomnijmy, że prace przy budowie stadionu ruszyły w kwietniu 2020 roku. Na ostatnich udostępnionych zdjęciach widać zaawansowanie prac. Gotowa jest konstrukcja trzypoziomowych trybun i zewnętrzny szkielet, na którym zaczęło się układanie poszycia elewacji.

Arena MRV© instagram.com/arenamrv / youtube.com/ArenaMRV / www.arenamrv.com.br

Przypomnijmy, że okalająca obiekt bryła będzie podzielona na pionowe segmenty – białe i popielate. Będą się różnić przepuszczalnością światła, dzięki czemu podział na ciemne i jasne pasy, nawiązujący do barw klubu, będzie wyraźny zarówno w dzień, jak i w nocy.

Budowa powinna się zakończyć w październiku tego roku, a następnie rozpocznie się proces odbiorów. Włodarze “Kogutów” z Belo Horizonte zapowiadają, żę klub przeprowadzi się na nowy stadion na początku 2023 roku. Wówczas po raz pierwszy zapełnią się trybuny liczące 47 465 miejsc.

Arena MRV© Farkasvölgyi Arquitetura

Miliarder, który nie lubi wydawać

W przypadku Mineiro na nowy stadion nie byłoby szans gdyby nie Rubens Menin. Założyciel firmy MRV, największego brazylijskiego dewelopera, pomógł wydobyć klub z zapaści. Potentat nieruchomości nie jest jak miliarderzy z różnych stron świata, którzy lubią kupować kluby i pompować w nie potężne pieniądze. Brazylijczyk zadbał o to, żeby w sposób systemowy rozwiązać problemy ukochanego Atlético.

Wymyślił też ciekawy model budowy stadionu. W przypadku Atlético inwestycja jest w dużej mierze finansowana przez… kibiców. Fani dokładają się do budowy kupując krzesełka na nowej arenie. A dokładniej prawo do wyłącznego korzystania z konkretnego miejsca przez okres 15 lat. Podobnie jest z lożami VIP, o których wspomnieliśmy już wcześniej.

Arena Lviv© Farkasvölgyi Arquitetura

Decyzja o zwiększeniu puli skyboksów w odpowiedzi na rosnące koszty budowy dobitnie pokazuje, że zarządzający Atlético zawsze mają plan "B". Pozostałe źródła finansowania inwestycji to zbycie udziałów w centrum handlowym należącym do klubu, sprzedaż praw do nazwy stadionu firmie MRV oraz pomniejsze umowy sponsorskie.

Reklama