Reprezentacja: To tutaj Polacy zagrają z Rosją o MŚ

źródło: Stadiony.net; autor: Rafał Zagrobelny

Reprezentacja: To tutaj Polacy zagrają z Rosją o MŚ Mecz barażowy Rosja - Polska nie odbędzie się na stadionie Łużniki. Rosyjska federacja podała, że ze względu na pandemię spotkanie zostanie przeniesione na VTB Arena.

Reklama

Pojedynek zostanie rozegrany na stadionie Dynama, bo w Rosji panuje przekonanie, że w związku z coraz większą liczbą przypadków koronawirusa (155,768 potwierdzonych zakażeń 3.02.2021) władze stolicy mogą wprowadzić nowe ograniczenia dotyczące imprez masowych. Nieoficjalnie mówi się również o obawach o stan murawy na Łużnikach.

VTB Arena© VTB Arena

Przeniesienie meczu pozwoli na to, że w decydującym momencie drużyna nie pozostanie bez niezbędnego wsparcia, nawet przy uwzględnieniu ewentualnych dodatkowych ograniczeń frekwencji – powiedział Aleksander Alejew, sekretarz generalny RFS, rosyjskiej federacji piłkarskiej.

Co na to sztab polskiej kadry? Zdecydowaliśmy się na hotel, który znajduje się 300 metrów od stadionu Dinama. Ten ten sam, w którym mieszkaliśmy przed meczem z Senegalem podczas mistrzostw świata w 2018 roku – oznajmił team menedżer Polaków Jakub Kwiatkowski.

VTB Arena© VTB Arena

VTB Arena jest położona w Parku Pierwowskim, na terenach, które ze sportem za pan brat były już od XIX w. Pierwszy stadion powstał w tym miejscu w 1928 roku, a zmodernizowany był raz - przed igrzyskami w 1980 roku. Obecny obiekt z tym starym łączy tylko zachodni łuk i stare płaskorzeźby, które zabezpieczono przed rozbiórką poprzedniej areny i później zainstalowano na nowo.

VTB Arena© Комплекс градостроительной политики и строительства города Москвы

VTB Arena powstała w 2018 roku. Pierwotnie miał to być jeden ze stadionów Mistrzostw Świata w 2018 roku, z trybunami na 45 tys. widzów. Ostatecznie FIFA zgodziła się na rozgrywanie turniejowych meczów tylko na dwóch obiektach w stolicy Rosji. Wybór padł na Łużniki i Stadion Spartaka. Z planów budowy areny dla Dinama jednak nie zrezygnowano. Choć projekt, za który odpowiadała pracownia Davida Manicy (do spółki ze SPeeCH i Blank Architects), zmalał o 20 tysięcy krzesełek, powstał stadion będący dla Rosjan powodem do dumy.

VTB Arena© VTB Arena

Co ciekawe, budowla łączy w sobie arenę piłkarską i halę widowiskowo-sportową na 14 tysięcy osób, która zlokalizowana jest po zachodniej stronie budynku, blisko reprezentacyjnej alei Leningradzkiej. Ponadto każdy z obiektów ma swoje, niezależne zadaszenie – kratownicowe w przypadku hali i linowo-dźwigarowe w przypadku stadionu.

VTB Arena© VTB Arena

Stadion ma futurystyczną, obłą bryłę, która niektórym może kojarzyć się ze statkiem kosmicznym. Fasada jest pokryta trójkątnymi panelami z poliwęglanu w odcieniach niebieskiego, a w jej zachodniej części znajduje się wielki ekran.

VTB Arena© VTB Arena

Na szóstej kondygnacji zlokalizowano restaurację dla 380 gości, z której rozpościera się widok na boisko piłkarskie i halę widowiskową. Stadion Dynama oferuje 26 lóż (po 13-20 miejsc) i jedną VVIP (102 miejsca).

VTB Arena© Комплекс градостроительной политики и строительства города Москвы

Stadion zwykło się nazywać VTB Arena, ale pełna nazwa całego zespołu sportowego to VTB Arena – Centralnyj Stadion Dynamo im. Lwa Jaszyna. Obiekt nosi więc imię legendarnego rosyjskiego bramkarza. Oby 24 marca to nie golkiper “Sbornej” był bohaterem meczu Rosja - Polska.

Warto dodać, że w biało-czerwonych barwach w tym meczu może zagrać zawodnik Dinama Moskwa. Mowa o Sebastianie Szymańskim, który stadion zna jak własną kieszeń, bo w moskiewskiej drużynie występuje od 2019 roku.

Przypomnijmy, że w przypadku wygranej, Polacy decydujący mecz o Mistrzostwa Świata w Katarze zagrają 29 marca na Stadionie Śląskim ze zwycięzcą spotkania Szwecja - Czechy. 

Reklama