Sosnowiec: Zagłębiowski Park Sportowy rośnie w oczach

źródło: Stadiony.net; autor: Robert Saganowski

Sosnowiec: Zagłębiowski Park Sportowy rośnie w oczach Co prawda fundamenty pod nowy obiekt Zagłębia Sosnowiec zaczęły powstawać już w 2019 roku, jednak dopiero teraz stadion I-ligowej drużyny zaczyna nabierać pokaźnych rozmiarów.

Reklama

„Chłopcy znad Brynicy”, jak często określa się sympatyków Zagłębia, już od wielu lat bacznie obserwują postępy na placu budowy Parku Sportowego w swoim mieście. W ramach inwestycji mogącej pochłonąć ponad 200 mln zł netto powstanie nie tylko ponad 11-tysięczny stadion, lecz także 3-tysięczna hala widowiskowa oraz lodowisko dla ekstraklasowej drużyny z trybunami mogącymi pomieścić nawet 2,5 tysiąca widzów.

Fani z Sosnowca mogą być co prawda optymistami w kwestii powstania całego kompleksu, jednak postawa piłkarzy oraz hokeistów wciąż pozostawia wiele do życzenia. Ci pierwsi tylko dzięki reformie rozgrywek nie spadli w poprzednim sezonie na trzeci poziom rozgrywkowy, za to sekcja hokejowa od dwóch lat okupuje przedostanie miejsce w jedynej profesjonalnej lidze w naszym kraju. Wydaje się, że kibice zamiast obstawiać zwycięstwa swojego zespołu powinni przestawić się z zakładów bukmacherskich na legalne kasyno online w Polsce.

Zagłębiowski Park Sportowy© pawelkapral.pl / YT: Dronid- Paweł Kapral

Projekt zakłada oddanie całego kompleksu w okolicach połowy 2022 roku, co być może pozwoli Zagłębiu rozpocząć nowy sezon piłkarski z wysokiego „C” i powalczyć w kolejnej kampanii o coś więcej niż tylko utrzymanie w Fortuna 1. Lidze. 

Dotychczasowy dom klubu, Stadion Ludowy, leżący tuż przy granicy z Katowicami, spełnia co prawda warunki licencyjne na drugim szczeblu rozgrywkowym, lecz dla znakomitej większości kibiców gra na tym obiekcie nie przystoi tak renomowanemu klubowi jak Zagłębie.

Spore nadzieje wiązane są również z budową nowoczesnego lodowiska. Polska Hokej Liga od lat zmaga się z brakiem solidnych aren, które mogłyby ugościć najlepszych hokeistów w kraju podczas zmagań Pucharu i Superpucharu Polski, a także imprez międzynarodowych. 

Dotychczas taką funkcję pełniły zazwyczaj katowicki „Spodek” oraz krakowska Tauron Arena, jednak nowy Stadion Zimowy w Sosnowcu może okazać się remedium na problemy logistyczne polskiego hokeja.

Zagłębiowski Park Sportowy© pawelkapral.pl / YT: Dronid- Paweł Kapral

Ważną, lecz nieco drugoplanową rolę w procesie powstawania całego kompleksu odgrywa… natura. Przed przystąpieniem do budowy Zagłębiowskiego Parku Sportowego wycięto ponad 2 tys. drzew, które należało zastąpić nowymi. Termin nasadzeń zastępczych mijał co prawda w 2021 roku, jednak w wyniku pandemii oraz wysokich cen został on przesunięty o 12 miesięcy, do końca 2022 roku.

Dlaczego to takie ważne? W wyniku decyzji Urzędu Marszałkowskiego o zwiększeniu ilości drzew (z 2287 do 2403), lecz zmniejszeniu ich obwodów, uda się uzyskać dodatkowe fundusze obniżające o kilka procent ponad 200-milionowe koszta. Inteligentne planowanie przyniesie, według prezes ZPS-u, Kariny Skowronek, wielomilionowe oszczędności w wydatkowaniu środków publicznych.

Reklama