Nowy stadion: Turecki Hatayspor stawia na ekologię

źródło: własne [KT/TS]; autor: Tomasz Sobura

Nowy stadion: Turecki Hatayspor stawia na ekologię W południowej Turcji, tuż nad Morzem Śródziemnym powstał obiekt, który czerpie z uwarunkowań klimatycznych regionu. Rozwiązania zastosowane na arenie pozwalają jej zużywać mniej wody, a także pozyskiwać energię ze światła słonecznego.

Reklama

Yeni Hatay Stadyumu jest położony na obrzeżach miasta Antiochia, które znajduje się w prowincji Hatay, tuż przy granicy z Syrią. Znajdujący się w centrum miasta Antakya Atatürk Stadyumu - poprzedni dom Hataysporu - został zburzony po oddaniu nowego obiektu, a działka po nim została zamieniona w park.

Choć projekt nowego stadionu powstał w 2014 roku, to prace budowlane ruszyły dopiero 2 lata później. Budowa zakończyła się na początku 2021 roku, a arena miała być zainaugurowana w marcu podczas meczu z Fenerbahçe.

Yeni Hatay Stadyumu© Cem Ceylan

Jednak ze względu na pandemię spotkanie odwołano, a oficjalne otwarcie nastąpiło dopiero 25 czerwca 2021 roku z udziałem Prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, ale bez udziału publiczności na trybunach. Pierwszy oficjalny mecz rozegrano 14 sierpnia, kiedy miejscowy Atakaş Hatayspor zmierzył się z Kasimpaşą A.Ş (1-1).

Budowa obiektu pochłonęła TRY 142,9 mln (71 mln zł w chwili ukończenia prac), a jej wykonawcą była firma Sertka Mühendislik. Projekt areny został stworzony przez pracownię Alper Aksoy Architects, która odpowiadała m.in. za koncepcję stadionu Kocaelisporu.

Zewnętrzny wygląd stadionu definiuje dach, który składa się z dwóch zachodzących na siebie części w kształcie litery „J”. Obie są w kolorach klubu, czyli bordowym i białym. Widownia w kształcie misy liczy 25 000 miejsc i obejmuje dwa poziomy, przy czym górny ma znacznie mniej miejsc niż dolny, odpowiednio 10 tys. i 15 tys. Pomiędzy nimi znajduje się pas lóż, których jest 24.

Yeni Hatay Stadyumu© proconyapi.com

Szatnie piłkarzy i pokoje sędziowskie są usytuowane na zapleczu trybuny zachodniej. Na tej trybunie umiejscowiona jest także strefa dla prasy. Powierzchnia zabudowy stadionu wynosi 55 395 m2. Obok areny znajduje się parking na 1500 pojazdów. Co ciekawe, jest on pokryty panelami słonecznymi, które w większości zaspokajają zapotrzebowanie obiektu na energię.

Zastosowane materiały, jak i rozwiązania konstrukcyjne sprawiają, że stadion w okresie letnim utrzymuje optymalną dla zgromadzonej na nim publiczności temperaturę. Szczeliny w elewacji zapewniają doskonałą wentylację wnętrza budynku dzięki wiatrom znad Morza Śródziemnego. Na dachu powstały kanały deszczowe, które umożliwiają odzysk wody.

Autorzy: Karol Tatar / Tomasz Sobura

Yeni Hatay Stadyumu
© Cem Ceylan

Reklama