Brazylia: Stadion Narodowy Mané Garrincha z nową nazwą

źródło: własne [MM]; autor: Miłosz Magrzyk

Brazylia: Stadion Narodowy Mané Garrincha z nową nazwą Od 2022 roku Estádio Nacional de Brasília Mané Garrincha jest tytułowany jako Arena BRB. Nowe określenie wielofunkcyjnego obiektu zlokalizowanego w stolicy kraju ma związek z zawarciem umowy naming rights.

Reklama

Obiekt dotychczas znany jako Estádio Nacional de Brasília Mané Garrincha został otwarty w 1974 roku, a w „Kraju Kawy” wielkością ustępuje tylko Maracanie. Obecnie może pomieścić sporo ponad 70 000 widzów. 

Arena była miejscem rywalizacji w Pucharze Konfederacji 2013 i w Mistrzostwach Świata 2014. Obiekt pełnił także rolę gospodarza meczów rozgrywanych w ramach Igrzysk Olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro i Copa America 2021.

Nowa nazwa areny piłkarskiej wiąże się z ważną instytucją finansową w kraju, jaką jest Bank of Brasilia (BRB). Ów podmiot oferuje klientom indywidualnym i korporacyjnym różnorodne produkty i usługi kapitałowe. Nabycie praw do nazwy stadionu nie jest jego pierwszą inwestycją w świecie brazylijskiej piłki nożnej. 

Od 2020 roku BRB jest głównym sponsorem Flamengo. W tym przypadku umowę, obejmującą m.in. świadczenia finansowe dla fanów klubu, zawarto na 3 lata. Dokument ten opiewa na 32 mln R$ (22,8 mln zł) rocznie.

Arena BRB w Brasilii© Copa2014.gov.br

W grudniu 2021 roku ogłoszono zakup praw do nazwy Stadionu Narodowego Mané Garrinchy. BRB dokonał transakcji za 7,5 mln R$ (5,4 mln zł). Dzięki temu do końca 2024 roku obiekt będzie nosił nazwę Arena BRB. Poprzez ekspozycję  podczas wydarzeń przyciągających uwagę wielu osób bank chce wzmocnić swoją pozycję rynkową.

Ponadto Brazylijska Federacja Piłki Nożnej (CBF) będzie gospodarzem krajowego Superpucharu na wspomnianym obiekcie. Rozgrywki będą toczyć się na Arenie BRB przez następne 5 lat. To oznacza, że instytucja finansowa może liczyć na szeroką promocję marki na jednym z 5 największych stadionów na kontynencie.

Arena BRB w Brasilii© Copa2014.gov.br

Z pewnością Arena BRB o organizację różnych wydarzeń będzie konkurowała ze świątynią futbolu, którą jest Maracanã. By poprawić swoją pozycję wyjściową, a także generować odpowiednie dochody, BRB potrzebuje jednak piłki nożnej na pierwszoligowym poziomie. Obecnie na stadionie swoje mecze rozgrywają drużyny z okolicy. Wśród nich są Gama i Brasíliense z Serie D oraz sporadycznie inne kluby.

Autor: Miłosz Magrzyk

Reklama