Łódź: Stadion ŁKS-u na ostatniej prostej

źródło: Stadiony.net; autor: Tomasz Sobura

Łódź: Stadion ŁKS-u na ostatniej prostej Na pierwszy rzut oka wydaje się, że Stadion Miejski im. Władysława Króla jest już ukończony, jednak tak do końca nie jest. Wciąż trwają prace na zapleczu trybun, a przed obiektem są jeszcze odbiory techniczne, które zostaną przeprowadzone już w przyszłym roku.

Reklama

Wszystko wskazuje na to, że w tym sezonie nie uda się jeszcze udostępnić wszystkich trybun kibicom. Do końca robót pozostało jednak naprawdę niewiele, a najważniejsze prace zostały już dawno wykonane. Obiekt będzie ukończony nieco wcześniej niż pierwotnie planowano (połowa 2022 roku), a to sprawia, że piłkarze ŁKS-u będą mieli jeden z najlepszych stadionów w I lidze.

Znacznie gorzej jest na zielonym boisku, gdyż ŁKS zajmuje aktualnie 9. miejsce w tabeli i ma dziesięć punktów straty do miejsca premiowanego bezpośrednim awansem do Ekstraklasy, przy czym łodzianie mają do rozegrania jeden mecz zaległy. Awans w tym sezonie będzie niezwykle trudnym zadaniem, co można wywnioskować z analizy stawek na mecze podopiecznych Kibu Vicuny na 20Bet bukmacher.

Stadion Miejski w Łodzi © ŁKS Łódź

Zdecydowanie lepiej dzieje się na placu budowy stadionu, na którym codziennie przebywa 300 robotników. Na początku grudnia zakończono montaż krzesełek, a roboty wykończeniowe na trybunie wschodniej i południowej zostały już praktycznie sfinalizowane. Wciąż trwają prace wykończeniowe na trybunie północnej.

Na zapleczu trybuny wschodniej wszystko jest już prawie gotowe pod wynajem powierzchni handlowych. Trwają drobne prace związane z malowaniem, instalacją sanitariatów, kładzeniem glazury i instalacją wind. Sporo dzieje się także na zewnątrz areny, gdzie robotnicy kładą kostkę brukową, a także montują barierki i wygrodzenia.

Na stadionie brakuje jeszcze dwóch telebimów o wymiarach 5x3 m, które mają być zainstalowane podczas trwającej właśnie przerwy w rozgrywkach I ligi. Wkrótce znikną rusztowania wokół biurowca wbudowanego w trybunę północną, gdzie wykonano już przeszklenia fasady.

Wszystkie wymienione wyżej roboty mają się zakończyć na przełomie stycznia i lutego. Następnie przyjdzie czas na odbiory techniczne i uzyskanie pozwoleń niezbędnych do organizacji imprez masowych (1000 uczestników i więcej).

Stadion Miejski w Łodzi
© ŁKS Łódź

Budowa obiektu dla „Rycerzy Wiosny” rozpoczęła się pod koniec 2013 roku i miała przebiegać etapami. Pierwszy z nich zakończył się w 2015 roku oddaniem do użytku trybuny zachodniej o pojemności 5 700 miejsc. Koszt robót wyniósł wówczas 94 mln zł.

Kolejne lata upłynęły pod znakiem niepewności, czy uda się domknąć bryłę stadionu. Ostatecznie w połowie 2019 roku rozstrzygnięto przetarg na dokończenie areny. Na wspomniane prace Miasto przeznaczyło 129 mln zł. Co ciekawe, oba etapy inwestycyjne wykonuje skierniewicki Mirbud, który w obu przypadkach złożył najkorzystniejszą ofertę.

Początkowy plan zakładał oddanie kompletnego stadionu do użytku w połowie 2022 roku, ale wygląda na to, że uda się to zrobić trochę wcześniej. Prawdopodobnie od nowego sezonu dostępne będą już wszystkie krzesełka.

Reklama