Stadiony przeciwko przemocy wobec kobiet

źródło: własne [KT]; autor: Karol Tatar

Stadiony przeciwko przemocy wobec kobiet 25 listopada obchodzony był Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. Piłkarski świat, w tym kluby i stadiony, dołączył do tej inicjatywy, w różny sposób komunikując podnoszenie świadomości na temat agresji na tle płciowym.

Reklama

Specjalne podświetlane stadiony, oznaczanie krzesełek czy emisja komunikatów na bandach LED, są jednymi z wielu przykładów poparcia walki z przemocą wobec kobiet. Poprzez te działania menedżerowie klubów i stadionów starają się podnieść wśród kibiców świadomość patologicznego zjawiska i problemu współczesnych społeczeństw.

San Mamés Barria, Bilbao© Athletic Club

Nie siedź i nie patrz - znaczące wsparcie Serie A

Zawodnicy z Serie A po raz kolejny dali z siebie wszystko, tym razem nie wspominamy o efektownych zagraniach i piłkarskich popisach. Podczas ostatniej kolejki włoskiej ligi również włączyli się w akcję na rzecz pokrzywdzonych kobiet. Gracze na policzkach mieli namalowane czerwone paski, które były jednymi z symboli kampanii.

Inicjatywa zorganizowana przez Juventus FC przykuła uwagę europejskich mediów i była przedstawiana jako przykład wsparcia dla wszystkich kobiet, które cierpią z powodu przemocy. Klub oznaczył jedną trzecią miejsc na Allianz Stadium planszami w kolorze pomarańczowym i hasłem „Nie siedź i patrz”. Wszystko po to, aby podkreślić skalę problemu, który dotyka kobiety na co dzień.

San Mamés na fioletowo, Allianz Arena na pomarańczowo

W miniony piątek kibice z San Mamés stworzyli dużą kartoniadę podczas meczu przeciwko Granadzie. Tysiące fioletowych kart zostało zaprezentowanych podczas śpiewania klubowego hymnu, tworząc wizualny przekaz i świadectwo pomocy.

San Mamés Barria, Bilbao
© Athletic Club

Kolejne wsparcie dla ogólnoświatowej kampanii „Zonta Says No”, której celem jest walka z dyskryminacją i przemocą wobec kobiet i dziewcząt, pochodzi z Bawarii. FC Bayern, rekordzista Niemiec pod względem zdobytych mistrzostw kraju, po raz kolejny poparł tę ważną akcję. Allianz Arena, czyli domowy stadion FCB, został podświetlony na pomarańczowo, podobnie jak to miało miejsce przez trzy ostatnie lata.

Allianz Arena, Munich© FC Bayern Munich

Skoro jesteśmy przy temacie niemieckich obiektów, zachęcamy wszystkich naszych czytelników do obejrzenia najnowszego filmu o stadionach Bundesligi na sezon 2021/2022.

Autor: Karol Tatar

Reklama