Portugalia: Osiemnaście lat od debiutu Messiego i nowego Dragão

źródło: własne [KT]; autor: Karol Tatar

Portugalia: Osiemnaście lat od debiutu Messiego i nowego Dragão 16 listopada 2003 roku to wyjątkowy dzień dla świata futbolu. Właśnie wtedy Leo Messi zadebiutował w pierwszej drużynie Barcelony na zupełnie nowym Estádio do Dragão. Obiekt obchodzi dziś 18. rocznicę powstania.

Reklama

Stadion jak ojciec chrzestny piłkarza

Jeśli stadion mógłby być ojcem chrzestnym jakiegokolwiek piłkarza, to mamy tu doskonały przykład takiej relacji. Kiedy dokładnie 18 lat temu młody Argentyńczyk wszedł na boisko w Porto, nikt jeszcze nie wiedział, że przyszły król futbolu właśnie zadebiutował w pierwszej drużynie FC Barcelony. Niesamowita historia obecnej gwiazdy PSG rozpoczęła się na nowym Estádio do Dragão, wówczas zainaugurowanym.

Estádio do Dragão, Porto© Валерий Дед (cc: by)

Obiekt może pomieścić 50 033 widzów, a wspomniany mecz towarzyski był świadkiem rekordowej jak dotąd frekwencji. Na stadionie było wówczas 52 004 obserwatorów. Obecna pojemność sprawia, że ​​„Dragao” jest trzecim co do wielkości stadionem piłkarskim w Portugalii. Tylko Estádio da Luz i Estádio Jose Alvalade mogą pomieścić więcej kibiców.

Wiele propozycji nazwy

Przed inauguracją stadionu jego nazwa była przedmiotem wewnętrznej debaty między przedstawicielami administracji miasta Porto. Następca słynnego Das Antas nie przyjął tego samego szyldu, choć była to jedna z omawianych opcji. Inne możliwości obejmowały nazwanie go imieniem wybitnych postaci z historii klubu, takich jak Artur de Sousa Pinga, menedżer José Maria Pedroto lub prezydent Jorge Nuno Pinto da Costa.

Po okresie rozważań nazwa Estádio do Dragão została ujawniona opinii publicznej. „Smok jest naszym symbolem, jest w herbie miasta, nie było lepszego sposobu, by przedstawić siłę i witalność FC Porto” – ogłosił Pinto da Costa w maju 2003 roku.

Estádio do Dragão, Porto
© Emanuel Rocha

Ważny gospodarz EURO 2004, specjalny dla sponsorów

Zaprojektowany przez portugalskiego architekta Manuela Salgado, kosztował 125 mln euro (wówczas 587,5 mln zł). Aby zabezpieczyć finansowo inwestycję przyjęto dosyć rzadko spotykany model komercjalizacji. Każda z trybun areny posiada jednego lub dwóch sponsorów, obecnie są to Super Bock (trybuna południowa) i Coca-Cola (północna).

Stadion powstał jako jeden z obiektów na potrzeby UEFA Euro 2004. Odbył się na nim mecz otwarcia imprezy, a także trzy spotkania grupowe oraz jeden półfinał. Podczas turnieju organizowanego w Portugalii na obiekt przybyło średnio 45 085 widzów.

Na arenie odbyło się wiele międzynarodowych rozgrywek klubowych oraz meczów reprezentacyjnych, w tym pierwsza edycja finału Ligi Narodów w 2019 roku i finał Ligi Mistrzów dwa lata później. Służył również jako scena dla koncertów takich zespołów jak The Rolling Stones, Coldplay, Muse, One Direction oraz dla imprez motoryzacyjnych.

Autor: Karol Tatar

Reklama