USA: Władze NFL pukają do stadionowych bram w Niemczech

źródło: własne [KT]; autor: Karol Tatar

USA: Władze NFL pukają do stadionowych bram w Niemczech Po sukcesie International Series w Londynie i Meksyku, NFL wyraziła zainteresowanie organizacją większej liczby gier w Europie. Podjęto już pierwsze rozmowy z trzema niemieckimi miastami w sprawie rozegrania meczów w sezonie zasadniczym.

Reklama

Znacząca baza fanów w Niemczech

Narodowa Liga Futbolowa (NFL) potwierdziła niedawno, że trzy miasta zostały zaproszone do negocjacji dotyczących organizacji spotkań sezonu zasadniczego w Niemczech. Wskazanie na rynek niemiecki nie powinno być zaskoczeniem, ponieważ NFL cieszy się dużą popularnością w tym kraju, notując od lat pokaźne wzrosty liczby kibiców.

Tottenham Hotspur Stadium© Tottenham Hotspur Stadium

Odnosząc się do statystyk - Niemcy są jednym z trzech krajów w Europie ze znaczącą liczbą fanów NFL poza USA (źródło: Global Web Index), szacując grupę kibiców na 19 milionów.

- „Jesteśmy bardzo podekscytowani rozwojem naszej niemieckiej bazy fanów i nadszedł właściwy czas, aby znaleźć partnera, który może zorganizować mecze zgodnie ze standardami NFL i naszą strategią międzynarodowego rozwoju” - powiedział Brett Gosper, szef NFL na Wielką Brytanię i Europę.

Zawodowa liga poinformowała również, że tygodniowa oglądalność meczów NFL w Niemczech (na ProSieben i DAZN) wzrosła o ponad 20% od 2017 roku. Co więcej, oglądalność meczu Tampa Bay Buccaneers i Kansas City Chiefs w ramach Super Bowl z lutego 2021 roku ustanowiła rekord.

- „Niemcy są wiodącym rynkiem poza Ameryką Północną pod względem sprzedaży produktów licencyjnych, zaangażowania w gry typu fantasy football oraz zakupów gier Madden NFL” - podała NFL w swoim oświadczeniu.

Allianz Arena© Allianz Arena / B. Ducke

Düsseldorf, Frankfurt i Monachium w grze

Po pierwszym etapie procesu wyboru partnerów w Niemczech, Düsseldorf, Frankfurt i Monachium zostały zaproszone do kolejnej tury rozmów. Wspomniane miasta wezmą udział w pogłębionych konsultacjach dotyczących organizacji gier w tej części Europy.

W tej kwestii bardzo ważną rolę odgrywa infrastruktura, w tym wymagania stadionowe dla organizacji meczów futbolu amerykańskiego. NFL oczekuje strategicznej współpracy z różnymi interesariuszami w danym regionie. W proces realizacji widowiska zostaną zaangażowani nie tylko operatorzy stadionów czy kluby.

NFL gra już w Wielkiej Brytanii

NFL International Series to specjalna seria rozgrywek futbolu amerykańskiego w trakcie sezonu zasadniczego. Te niestandardowe pod względem lokalizacji gry są rozgrywane poza Stanami Zjednoczonymi. Od 2017 roku seria składa się z dwóch części: NFL London Games (odbywa się od 2007 roku) oraz NFL Mexico Game w Mexico City (od 2016).

Tottenham Hotspur Stadium
© sbally1

Po roku przerwy, spowodowanej pandemią, mecze NFL powróciły do Europy z dwiema grami w ramach NFL London Games. Mecze te odbyły się w dwie ostatnie niedziele na Tottenham Hotspur Stadium.

Dom Tottenham Hotspur został zaprojektowany jako wielofunkcyjny obiekt. Pod boiskiem do piłki nożnej znajduje się nawierzchnia ze sztuczną trawą, która jest wykorzystywana do organizacji  meczów  NFL London Games.

Autor: Karol Tatar

Reklama