Nowy projekt: Czapla w locie prosto z Chin

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz Sobura

Nowy projekt: Czapla w locie prosto z Chin Chiny pieczołowicie przygotowują się do mistrzostw kontynentu. Zdecydowana większość obiektów turnieju to w tym momencie place budowy. Wśród nich wyróżnia się „ptasi” stadion z Xiamen.

Reklama

Główna konstrukcja prawie gotowa

18. edycja Pucharu Azji odbędzie się w 2023 roku w Chinach. Jedną z dziesięciu aren, na których rozgrywane będą mecze jest Xiamen Egret Stadium, którego budowa ruszyła w lipcu 2020 roku i ma być ukończona w grudniu 2022.

Obiekt o pojemności 60 000 miejsc powstaje w dzielnicy Xiang'an, znajdującej się w mieście Xiamen (południowo-wschodnie Chiny). Obok stadionu budują się także dwie hale sportowe: Phoenix Gymnasium (18 000 miejsc) i White Dolphin Swimming Hall (5 000 miejsc).

Pierwsza z nich ma umożliwiać konwersję z koszykówki na hokej na lodzie i z powrotem. Razem z Egret Stadium są ustawione w szeregu, a taki układ docelowo ma przypominać płatki bugenwilli w rozkwicie.

Xiamen Egret Stadium© China Architecture Design and Research Institute

Całość wyceniono na CNY 8,53 mld (5,18 mld zł), a głównym wykonawcą jest China Construction Eighth Engineering Bureau. Co ciekawe, przyszły gospodarz stadionu, Xiamen Egret Island FC gra w tym momencie na trzecim poziomie rozgrywkowym.

Prace budowlane mają bardzo dobre tempo, biorąc pod uwagę skalę projektu. Do końca września zakończono roboty nad betonową konstrukcją areny piłkarskiej. Podobny stopień zaawansowania mają pozostałe obiekty sportowe w sąsiedztwie.

Czapla nad zatoką

Z góry stadion ma przypominać podrywającą się do lotu czaplę. Efekt ten zostanie osiągnięty za sprawą zadaszenia, opartego na dwóch olbrzymich łukach. Dach w środkowej części osiąga swój najwyższy punkt, a po bokach jest wyraźnie obniżony. Elementy przeplatanki w zadaszeniu to odniesienie do stylu architektonicznego Minnan.

Xiamen Egret Stadium© China Architecture Design and Research Institute

Wiatr znad zatoki zapewni doskonałą wentylację poprzez otwory w elewacji budynku. Powierzchnia konstrukcyjna areny wynosi 180 600 m2 , a w najwyższym punkcie obiekt ma osiągnąć 85 m od zachodu i 77 m po stronie wschodniej.

Stadion ma umożliwiać konwersję z piłki nożnej do lekkoatletyki w ciągu 7 dni. Będzie to wykonalne dzięki ruchomym trybunom dolnym, które zostały podzielone na dwa pierścienie. Wewnętrzny pierścień można będzie przesuwać, a zewnętrzny podnosić i opuszczać. To pozwoli zrobić miejsce na bieżnię lekkoatletyczną. W sumie w ruchomej części trybun znajdzie się 26 000 krzesełek.

Powyżej zaplanowano jeszcze dwa poziomy trybun, które mają charakter stały. Warto wspomnieć, że między środkową a górną kondygnacją znajdzie się otwarcie o szerokości 80 m, które widzom z górnych sektorów na północy i północnym wschodzie zapewni widok na Zatokę Wuyuan.

Autor: Tomasz Sobura

Xiamen Egret Stadium© China Architecture Design and Research Institute

Reklama